Wpływ alkoholu na ciało

wplyw-alkoholu-na-cialo

Opublikowano: 20 października 2022

Nadużywanie alkoholu to pułapka, w którą łatwo wpaść — jest łatwo dostępna i społecznie akceptowalna. Odurzenie jest bardzo często przedstawiane w sposób humorystyczny – śmieszny. Obraz alkoholu kreowany jest jako pozytywny, dlatego trudno jest nam zrozumieć jego negatywny wpływ na nasze zdrowie. 

Skutki nadmiernego spożywania alkoholu dalekie są od rozrywki. Długotrwałe stosowanie może zamienić się w poważne uzależnienie, które potrafi uszkodzić jeden lub więcej narządów, bądź układów w ciele, które spełniają ważne funkcje. Obciążona jest wątroba, żołądek, płuca, układ krążenia oraz układ nerwowy. W każdej chwili alkoholik może stracić życie na skutek niewydolności nerek lub udaru. 

Problemy zdrowotne, wynikające ze spożywania alkoholu

Alkohol wpływa negatywnie na wiele ważnych narządów i układów w ciele. Zmiany mogą być subtelne przez długi czas, przez co nawet ich nie zauważymy. Kiedy systemy oraz funkcjonowanie danej części ciała zaczyna zawodzić, konsekwencje mogą się okazać zbyt poważne. Na każdą osobę przyjdzie czas, kiedy ciało nie wytrzyma wysokich dawek używki. Nieleczona choroba zawsze prowadzi do tragicznej śmierci. 

 • Serce – jest jednym z najbardziej obciążonych narządów. Długotrwałe picie alkoholu obciąża i osłabia jego prawidłową pracę. W wyniku nadużywania może dojść do groźnego nadciśnienia. Niektóre poważne uszkodzenia w obrębie tego narządu są nieodwracalne i musimy się z nimi zmagać do końca życia,
 • Nerki – funkcje nerek należą do jednych z najważniejszych. Praca tego narządu jest niezbędna do przeżycia. Każda nieprawidłowość w jej obrębie może spowodować nagły zgon. Alkohol odpowiada za pobudzenie nerek do nadmiernej produkcji moczu, co powoduje zaburzenia w równowadze elektrolitowej. Taki stan wpływa na cały organizm i utrudnia prawidłowe funkcjonowanie,
 • Wątroba – najważniejszy narząd w procesie metabolizmu alkoholu. To właśnie ona rozkłada używkę na czynniki pierwsze, dzięki czemu można ją usunąć z organizmu. Alkohol wpływa na pojawianie się złogów tłuszczu w obrębie wątroby. Intensywne picie może spowodować stłuszczenie, które prowadzi do wzrostu podatności na stany zapalne oraz zachorowanie na marskość wątroby. Nieprawidłowe działanie wątroby, na skutek jej uszkodzenia, może doprowadzić do śmierci osoby uzależnionej,
 • Alkohol pozostawia swoje toksyny we wszystkich tkankach. Nasz żołądek ma za zadanie strawić jego pozostałości. To, co będzie zalegało w żołądku może powodować podrażnienia, ponieważ alkohol znajdujący się w ciele ma odczyn kwaśny. W takich sytuacjach łatwo o wrzody żołądka bądź wszelkiego rodzaju zapalenia,

Jak się prezentuje twarz alkoholika?

Podobno osobę uzależnioną możemy poznać po samym wyglądzie zewnętrznym. Najwięcej oznak lokalizuje się na twarzy. To na niej możemy dostrzec wszystkie szczegóły. 

 • Podkrążone, wyraźnie przekrwione oczy (pojawiają się na skutek podrażnienia białek ocznych),
 • Zażółcenie spojówek (informuje nas o chorobach wątroby, które są charakterystyczne dla osób uzależnionych),
 • Sińce pod oczami,
 • Plamy na twarzy,
 • Silnie zabarwione rumieńce, 
 • Czerwony i opuchnięty nos,
 • Szara matowa cera.

Alkoholicy bardzo często wyróżniają się charakterystycznym, nieprzyjaznym grymasem na twarzy. Wynika on z porażenia nerwów mimicznych, co jest powszechne u osób uzależnionych od alkoholu. Twarz jest szara, matowa i pozbawiona zdrowego koloru, ponieważ organizm jest silnie odwodniony i słabo odżywiony. Ponadto produkcja kolagenu jest zaniżona, co również wpływa negatywnie na wygląd ogólny cery oraz skóry.

W wyniku powiększenia się naczyń krwionośnych twarz staje się opuchnięta i zaczerwieniona w wielu miejscach (pełna popękanych naczynek, bruzd i licznych zmarszczek). Patrząc na osobę uzależnioną od alkoholu, możemy ocenić ją na starszą niż wygląda. Toksyczny wpływ alkoholu, poza zdrowiem, niszczy nawet twarz, skórę oraz cerę. Bardzo często oceniamy kogoś po wyglądzie. Alkoholika możemy zauważyć już z daleka. 

Wygląd zewnętrzny osoby uzależnionej od alkoholu

Wygląd zewnętrzny oprócz twarzy, obejmuje także chód oraz postawę ciała. U osób nadużywających alkoholu możemy dostrzec znaczny zanik tkanki mięśniowej. Wynika to ze zmniejszonej syntezy białka, co jest naturalnym skutkiem spożywania nawet małych ilości alkoholu. Z tego względu bardzo trudno jest zbudować mięśnie oraz je wzmocnić. Sylwetka alkoholika jest bardziej kobieca oraz wątła. Nie przypomina zdrowego, silnego ciała. Pod wpływem jego spożywania dochodzi do wzrostu produkcji hormonów żeńskich, dlatego mężczyźni tracą swoje męskie atuty.  

Ponadto, alkoholicy wyglądają na pierwszy rzut oka bardzo niezdrowo. Nie tylko na twarzy można dostrzec braki witamin. Kiedy skupiamy swoje życie na używce, nie ma czasu na zdrowe odżywianie, dostarczanie składników odżywczych oraz nawodnienie płynami obojętnymi, które dostarczają niezbędnych do życia minerałów. Osoba nadużywająca alkoholu jest wychodzona i niedożywiona. Taki stan sprawia, że dochodzi do wielu problemów zdrowotnych. Również zauważalne jest odwodnienie. Alkoholik całą postawą przejawia obraz osłabionego człowieka. Brak sił jest naturalnym skutkiem nieprawidłowego odżywiania się oraz ubogiej w witaminy diety. 

W wyniku utraty ważnych dla całego organizmu elektrolitów, alkoholicy doświadczają silnego drżenia mięśni. Jest to zazwyczaj skutek zaburzeń minerałowych. Alkohol wpływa również na funkcje poznawcze oraz utrzymanie równowagi. Osobę uzależnioną możemy poznać nawet po sposobie poruszania się. Zazwyczaj chwieje się i ma trudności z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała. Przez to jej chód jest raczej niepewny, co da się bez problemu zauważyć. Drżące ręce oraz nogi także utrudniają normalne poruszanie się oraz utrzymywanie się na własnych nogach. Zmniejszone siły znacznie wpływają na pracę ciała oraz sylwetkę. 

Proces starzenia się u alkoholików

Alkoholicy starzeją się znacznie szybciej. Jest to widoczne w każdej możliwej sferze. Widząc osobę uzależnioną ciężko nam będzie prawidłowo określić wiek, ponieważ wygląda dużo starzej niż jest w rzeczywistości. Różnica może być określana nawet w dziesiątkach lat. Spowodowane to jest, między innymi zwiększoną ilością zmarszczek, które są charakterystyczne dla okresu starości. U alkoholików ich produkcja jest zwiększona. Podczas spożywania alkoholu starzeje się nie tylko ciało, ale także mózg. 

Nasz mózg musi być stale używany. Powinniśmy ćwiczyć go i zmuszać do myślenia, aby wszystkie funkcje pracowały lepiej i dłużej. Pamięć bywa zawodna. U alkoholików procesy poznawcze są bardzo pogorszone. Chorzy cierpią na utraty pamięci oraz problemy z zapamiętywaniem. Każda komórka jest obciążona toksynami alkoholowymi, dlatego wszystko działa znacznie gorzej. Za sprawą używki możemy doświadczyć szybkiego i bardzo dotkliwego procesu starzenia się. Jest to szczególnie zauważalne u osób starszych, które skracają sobie prawidłowe funkcjonowanie poprzez nadużywanie alkoholu. To u nich zniszczenia są widoczniejsze i bardziej intensywne. Z tego względu alkohol powinniśmy spożywać w umiarze. 

 

«
»

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2024