Wszywka alkoholowa Esperal Biała Podlaska - Puławy - Świdnik

Wszywka alkoholowa – wyjaśnienie pojęcia


Wśród osób uzależnionych od alkoholu, jak i ich bliskich można zaobserwować duże zainteresowanie tematem wszywki alkoholowej. Jednak w dalszym ciągu wiele z nich nie do końca jest świadomych czym de facto jest i jak działa umieszczona pod skórą tabletka.

Czym jest wszywka alkoholowa?


Mianem wszywki alkoholowej potocznie określany jest zabieg chirurgicznej implantacji tabletki Esperal zawierającej w składzie związek chemiczny Disulfiram. Obecnie w Polsce najczęściej Pacjentom podaje się lek produkowany przez Polfę Warszawa o nazwie Disulfiram WZF. Jest to spowodowane tym, iż Esperal bardzo zakorzenił się w mentalności ludzi, jednak nie jest on już produkowany, a zastąpił go właśnie produkt warszawskiego przedsiębiorstwa farmaceutycznego. Tym samym na wszywkę alkoholową można powiedzieć: zaszycie alkoholowe, zabieg implantacji wszywki, Esperal, Disulfiram, implant antyalkoholowy, a także czasami stosuje się określenie jak: farmakologiczne leczenie awersyjne, które po części przybliża jej sposób działania.

Kiedy stosuje się Esperal?


Esperal polecany jest osobom, które zdają sobie sprawę z istnienia problemu alkoholowego w ich rodzinie i próbują wyjść z uzależnienia za pomocą znanych oraz dostępnych im sposobów. Niestety jak pokazuje praktyka, samodzielne próby pozbycia się swoich słabości w większości przypadków nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, przez co Pacjenci decydują się na poddanie się chirurgicznej ingerencji w celu umieszczenia jałowej tabletki w swoim ciele.

Najczęstszy błąd podczas stosowania Disulfiramu


O ile Esperal stosowany jest zgodnie z zaleceniami lekarskimi, a także Pacjent wykazuje się wysokim poziomem motywacji i silnej woli, to można przyjąć, iż tego typu metoda jest jedną z najskuteczniejszych. Problemem jest jednak to, iż w większości przypadków wszywka stosowana w pojedynkę z różnych względów jest niewystarczającym oddziaływaniem antyalkoholowym. Jest to najczęstszy błąd Pacjentów. Często wydaje im się, że wystarczy jedynie pójść do lekarza, zapłacić odpowiednią kwotę i można zapomnieć o problemie. Niestety – tak to nie działa. Mimo, iż Disulfiram skutecznie zwiększa szansę na wyjście z nałogu, to jednak nie jest on w stanie go wyleczyć. Wymagana jest także inna droga terapeutyczna – taka, gdzie dana osoba będzie miała możliwość popracować nad swoim uzależnieniem, poznać jego mechanizmy, sposób działania, nauczyć się rozpoznawać trudne momenty oraz sposoby im przeciwdziałania. Wielu alkoholików nie podejmuje tego trudu.

Korzyści wynikające ze stosowania wszywek alkoholowych


Oprócz wzmocnienia motywacji i innych oddziaływań terapeutycznych, stosowanie wszywek alkoholowych poprzez swoje działanie awersyjne ma możliwość wywołania trwałej zmiany w postrzeganiu napojów alkoholowych. W tym miejscu należy zadać sobie pytania – dlaczego ludzie sięgają po alkohol i z jakich powodów go nadużywają? Odpowiedzi jest wiele i tak naprawdę ilu ludzi, tyle powodów. Najczęściej mówi się o tym, że alkoholik, na początku jego drogi do uzależnienia wykazuje zachowania ryzykowne. Uproszczając – sięga po alkohol zamiast konstruktywnie podejść do danego problemu (tematu). Tym samym napoje procentowe są, ich zdaniem, bardzo dobrą alternatywą dla zniwelowania stresu, odprężenia się, dodania sobie odwagi, stania się bardziej towarzyską osobą. Stosowany w nadmiernych ilościach alkohol, połączony z negatywnymi strategiami stylu życia daje efekt rozwijającej się choroby alkoholowej. Stosując wszywkę alkoholową można temu zapobiegać. Przede wszystkim pod jej wpływem w umyśle alkoholika zaczynają rozwijać się negatywne skojarzenia z alkoholem. Znając konsekwencje zdrowotne łączenia etanolu z Disulfiramem, alkoholik zaczyna go unikać, w trosce o swój komfort i dobre samopoczucie. Tym samym coś, co wcześniej było źródłem przyjemności zaczyna być utożsamiane z różnymi, nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Tym samym, wszywka alkoholowa, której działanie aktywne jest przez około 8-12 miesięcy daje swojego rodzaju gwarancję życia w trzeźwości przez te kilka miesięcy. Jest to idealny czas na to, aby: zregenerować swój organizm wycieńczony działaniem alkoholu, poprawić swoje zdrowie i kondycję, zadbać o higienę psychiczną poprzez np. uczęszczanie na psychoterapię, poddać się odtruwaniu alkoholowemu przed zabiegiem zaszycia alkoholowego, zmienić swoje nawyki, zwyczaje, zainteresowania oraz towarzystwo, odzwyczaić swój organizm od stałej obecności alkoholu, przerwać ciągi alkoholowe, naprawić konsekwencje swoich czynów wynikających z działania alkoholu – np. naprawić relacje rodzinne, odbudować dobre imię w pracy zawodowej, zadbać o finanse rodziny, zadbać o swoje dzieci.

Stosunek ceny do jakości – gdzie wykonać wszywkę i jaki jest jej koszt?


W Białej Podlaskiej cena wszywki alkoholowej waha się od.. do…, przy czym zależna jest ona od kilku czynników, takich jak podana dawka leku Esperal, a także wybór pakietu udogodnień (np. formy szwów oraz sposobu podania antybiotyków). Mimo to sama cena to jedynie jeden ze wskaźników, jakim należy kierować się podczas wyboru miejsca i lekarza prowadzącego zabieg. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na opinie w środowisku na temat danego gabinetu, a także warto udać się na wcześniejszą konsultację z lekarzem. Umożliwi to pogłębienie swojej wiedzy na temat wszywek, a także zwrócenie uwagi na takie aspekty jak: zachowanie czystości w miejscu wykonywania zabiegu, podejście lekarza, jakość obsługi klienta, sterylność i jakość narzędzi, pochodzenie leku Esperal, a także jest momentem na rozwianie wszelkich wątpliwości na temat zabiegu.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2024