Jak wygląda życie zawodowe alkoholika?

jak-wyglada-zycie-zawodowe-alkoholika

Opublikowano: 2 listopada 2022

Życie z uzależnieniem jest bardzo ciężkie. Każdy alkoholik wie, że ma przed sobą dużo pracy, ponieważ nie da się, w tak łatwy sposób, pozbyć nałogu. Świadomość konsekwencji oraz trudów, z którymi wiąże się wychodzenie z uzależnienia może wydłużać okres zdrowienia. Bardzo często boimy się podjąć odpowiednich kroków, ponieważ wiąże się to z dużą odpowiedzialnością, której za wszelką cenę unikamy. 

Alkoholizm zmienia nasze życie i sprawia, że zaczynamy zaniedbywać dotychczasowe obowiązki. Nagle izolujemy się od bliskich i zaczynamy skupiać się w pełni na używce. Uzależnienie wpędza nas w błędne koło. Pijemy, aby zlikwidować zły nastrój, jednak podczas trzeźwienia wszystko wraca ze zdwojoną siłą. Możemy tylko opóźnić ich rozwiązanie, sięgając po alkohol. 

Do czego prowadzi alkoholizm?

Alkoholicy zaniedbują siebie, swoje obowiązki oraz kontakty z rodziną. Nawet zainteresowania i hobby przestają być na tyle interesujące. W ten sposób zyskują więcej czasu na spożywanie alkoholu. Obowiązki mamy wszędzie. Nie tylko rodzina i życie codzienne wymaga od nas określonych działań. Istotne problemy pojawiają się w sferze zawodowej. 

Alkoholizm jest chorobą, która niszczy całkowicie nasze zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Jest trudny do wyleczenia, ponieważ ma charakter nawracający. Nie da się go pozbyć na zawsze, ponieważ każdy określony bodziec może wpłynąć na nawrót. Musimy zatem stale edukować się oraz chronić przed używką. 

Alkoholizm spycha nas na samo dno. Prędzej czy później zaczynamy mieć problemy w każdej dziedzinie życia. Nie da się długo unikać konsekwencji. Możemy zapanować nad swoim zdrowiem zgłaszając się na terapię uzależnień, ponieważ jest to jedyny sposób, który pozwoli nam przeżyć długie lata w abstynencji. 

Wpływ alkoholu na pracę

Praca zawodowa wymaga od nas skupienia oraz starań. Musimy być w pełni przygotowani do wykonywania swoich obowiązków w miejscu pracy, ponieważ pozwala nam to, utrzymać stabilizację finansową. Nadmierne spożywania alkoholu doprowadza do:

 • Obniżenia komfortu i jakości życia,
 • Problemów finansowych, w tym zadłużeń,
 • Pogorszenia się w wykonywaniu danej roli, którą pełni się w miejscu pracy – pracownik, szef, kierownik itp.
 • Spóźnienia oraz opuszczanie pracy,
 • Zmniejszenie wydajności w pracy,
 • Słabsza sprawność psychofizyczna,
 • Zaniedbywanie obowiązków,
 • Utrata sensu pracy,
 • Brak rozwoju osobistego i zawodowego. 

Jak stresujące wydarzenia w pracy wpływają na uzależnienia od alkoholu?

Praca i alkohol to jedno z najgorszych połączeń. Niestety nie powinny być jednocześnie stosowane, ponieważ kolidują ze sobą w sposób groźny. W pracy musimy być ludźmi, na których można polegać. Związek alkoholu i pracy jest dwojaki, ponieważ praca sprawia, że uzależniamy się od alkoholu, z kolei spożywanie alkoholu negatywnie wpływa na wykonywania obowiązków. 

Praca generuje dużo stresu, ze względu na nakład obowiązków oraz zadań do wykonania. Często spożywamy alkohol, aby odetchnąć po ciężkim dniu, który kosztował nas dużo nerwów. Na stres w miejscu pracy wpływa wiele aspektów, na które nie mamy wpływu. Pracownicy starają się poszukiwać różnych rozwiązań, aby poczuć się lepiej. 

Do czego zatem prowadzi picie w pracy? Osoby uzależnione mają problem z utrzymaniem trzeźwości, nawet w miejscu pracy. W żaden sposób nie są w stanie pozbyć się uciążliwego głodu alkoholowego. Dla własnego spokoju decydują się na wypicie używki. Jest to problem, który w takiej sytuacji nie dotyczy jedynie alkoholika, ale również jego przełożonego. Pod wpływem używki może dojść do poważnych wypadków w miejscu pracy, szczególnie, gdy ktoś pracuje na niebezpiecznych stanowiskach. Pod wpływem alkoholu jesteśmy obarczeni dużym obciążeniem. Mamy problemy z koncentracją, osłabioną koordynację ruchową oraz jesteśmy pozbawieni jakiejkolwiek motywacji. Alkohol zabiera nam całą radość z pracy, ponieważ przestajemy się na niej skupiać. W pewnym momencie nie zależy nam, a tak sytuacja często prowadzi do utraty stanowiska. 

Alkoholizm w miejscu pracy sprawia, że placówki ponoszą większe koszty. Osoby uzależnione mają problemy zdrowotne, pracują mniej wydajniej, opuszczają niektóre dni w pracy, a także są uwikłani w wiele wypadków. Wszystko to odbija się na całej firmie. 

Do czego prowadzą problemy w pracy?

Problemy w pracy obejmują nie tylko problemy w jej obrębie. Alkoholicy skupiają się na okazjach do picia, a nie na wykonywaniu obowiązków. Praca w ich życiu staje się przeszkodą w piciu. W innym przypadku po prostu korzystają z używki w pracy. Zazwyczaj pracodawcy nie mogą sobie poradzić z problemem alkoholowym. Często taka sytuacja wiąże się ze zwolnieniem. Bez pracy nie mamy płynności finansowej, a jest nam ona potrzebna do życia. Osoba uzależniona bez pracy po prostu usuwa się na margines społeczny, bez żadnej walki. Uzależnienie staje się tak absorbujące, że nie każdy jest w stanie znaleźć w sobie tyle siły, aby je pokonać. 

Alkoholicy wypierają się problemu z alkoholem, co tylko pogarsza ich sytuację. Zwlekanie z leczeniem sprawia, że ostatnie pieniądze zostają wydawane na alkohol. To z kolei wiąże się z długami i pożyczkami. Osoby z problemem alkoholowym doskonale manipulują ludźmi, aby uzyskiwać to, czego potrzebują. 

Alkoholizm w miejscu pracy – kto jest zagrożony?

Okazuje się, że osoby, które wykonują więcej obowiązków i mają lepsze stanowiska są bardziej obarczone uzależnieniem. Wyższy status społeczny oraz lepsze zarobki to także więcej pracy i bardziej skomplikowane działania. Stres przekłada się na nasze uzależnienie. Bardzo często osoby, które wykonują odpowiedzialne prace są obarczeni większym ryzykiem pojawienia się alkoholizmu. Szary, niewidoczny człowiek nie ma czasu w swojej pracy na tego typu działania. Nasza postawa do pracy ma w tym wszystkim duże znaczenie. 

Uzależnić może się każdy, jednak jest określona grupa zawodów, która bardziej niż inni, powinna uważać z piciem. Należy do nich:

 • lekarz, 
 • osoby pracujące w służbach mundurowych,
 • kadra zarządzająca innymi ludźmi,
 • operatorzy maszyn,
 • artyści, 

Tak naprawdę nie powinniśmy się sugerować i zakładać, że skoro wykonujemy inny zawód, to choroba nie będzie nas dotyczyła. W każdej chwili możemy stać się ofiarami. Uzależnienie od alkoholu bardzo często ma związek z miejscem pracy. Zdarza się, że picie w pracy traktujemy jako nawyk. Takie przyzwyczajenie się może sprawić, że rozwinie się u nas alkoholizm. Z używką zawsze trzeba uważać, ponieważ oddziałuje na nas bardzo silnie. 

Pamiętajmy, że spożywanie alkoholu w pracy jest dla nas niebezpieczne pod wieloma względami. Pracodawca, który zdaje sobie sprawę z nietrzeźwego stanu pracownika ma obowiązek odesłania go do domu. Czasami oznaki bycia pod wpływem alkoholu są bardzo widoczne, a wtedy nie ma wątpliwości. Jednak wystarczy jeden kieliszek, aby pracodawca mógł zadziałać. Nie musimy być w stanie upojenia i mieć problemy z poruszaniem się. Wyraźne znaki, które informują nas o spożyciu alkoholu mogą zostać wykorzystane na niekorzyść danej osoby. 

«
»

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2024