Alkoholizm – trudność związana z porzuceniem alkoholu

alkoholizm0-trudnosc-zwiazana-z-porzuceniem-alkoholu

Opublikowano: 7 września 2022

Zaprzestanie picia alkoholu to trudniejsze zadanie niż się wydaje. Wiele alkoholików myśli, że jest w stanie w każdym momencie przestać pić. W rzeczywistości nie potrafią z dnia na dzień zostawić nałogu, między innymi ze względu na nieprzyjemne objawy fizjologiczne. Alkoholicy nie potrafią obiektywnie spojrzeć na rzeczywistość. Ich myślenie jest zniekształcone i wygenerowane przez używkę. 

Alkoholizm to nie tylko fizyczne uzależnienie. To także trudności w obrębie funkcjonowania psychicznego. Jednym z objawów uzależnienia od alkoholu jest wewnętrzny przymus do spożywania alkoholu. Nie jesteśmy w stanie żadnymi możliwościami powstrzymać psychicznej potrzeby. Nie ma magicznej tabletki, która rozwiązywałaby problem. Alkoholizm obejmuje cały szereg mechanizmów psychologicznych, które są bardzo trudne do zlikwidowania. 

Alkoholizm jest trudny do wyleczenia także ze względu na dostępność napojów alkoholowych. Powszechność picia stała się normalnością. W każdym sklepie, nawet w każdym kraju możemy dostać różnorodne napoje alkoholowe. Picie wpisało się w tradycję i stało się nawykiem, który ciężko zlikwidować. Z tego względu ignorowanie alkoholu stało się nie lada wyzwaniem. Pojawianie się na różnych imprezach i uroczystościach wiąże się w dużej mierze ze spożywaniem alkoholu. Nasze zainteresowania ograniczyły się, a dzisiejsi znajomi w wolnych chwilach częściej spotykają się przy szklance piwa niż na partyjce tenisa. Dostosowanie się do społeczeństwa często wymusza tego typu zachowania.

Na alkoholizm wpływa w dużej mierze środowisko. Znajomi, którymi się otaczamy mają bezpośredni wpływ na nasze zachowania. Niektóre mechanizmy psychologiczne opierają się na dostosowywaniu się do wymagań i oczekiwań środowiska. Społeczeństwo stało się szarą masą, która podąża za alkoholowymi wyzwaniami. 

Problem dotyczy także najmłodszych. Młodzież, która nie osiągnęła 18 roku życia również korzysta z napojów alkoholowych. Ich wczesna inicjacja sprawia, że szanse na uzależnienie się od alkoholu znacznie rosną. Młodzi ludzie rzadko wykazują się asertywnością w stosunku do swoich rówieśników. Z tego względu alkoholizm rozprzestrzenia się i staje się ciężkim „wirusem” do zniszczenia. 

Alkoholizm – co możemy zrobić, aby uchronić siebie i innych?

Działania profilaktyczne powinny być wprowadzane już na wczesnych etapach szkolnych. Od najmłodszych lat powinno się zwiększać świadomość na temat alkoholizmu, aby każdy miał pojęcie o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą uzależnienie. Warto wspominać nawet o samych skutkach, które są na tyle przerażające, że powinny zniechęcać do picia. 

Chronić musimy się na wszelkie sposoby. To co okazuje się zgubne, to czas wolny. Jeżeli zdobędziemy odpowiednie nawyki, alkoholizm nie będzie miał czasu wedrzeć się w nasze życie. Na tej podstawie realizowane są terapie w ośrodkach uzależnień. Zagospodarowanie czasu jest kluczowe w procesie zdrowienia. W chwilach stresu, kiedy potrzebujemy relaksu i odpoczynku od spraw związanych z życiem codziennym musimy znaleźć coś, co będzie dla nas tzw. odskocznią. Zazwyczaj w takich chwilach ludzie korzystają z prostych rozwiązań, takich jak alkohol. Niestety jest to sytuacja sprzyjająca rozwojowi alkoholizmu. Aby uniknąć złych nawyków i przyzwyczajeń powinniśmy znaleźć nowe hobby bądź postawić na sport. Przebywanie na świeżym powietrzu jest szczególnie polecane dla alkoholików. 

Unikanie alkoholizmu wymaga zdrowej psychiki. Jeżeli dana osoba zmaga się z trudnościami w sferze psychicznej, to w każdej chwili może sięgnąć po alkohol. Z tego względu każdy problem powinien być konsultowany ze specjalistą. W ten sposób zabezpieczamy się przed każdym zagrożeniem. Rozwiązane konflikty psychiczne są fundamentalne dla zdrowej i silnej psychiki.

Rola wyzwalaczy w alkoholizmie

Alkoholicy muszą uważać na tzw. wyzwalacze. Są to bodźce, które wywołują u nich chęć spożycia alkoholu. Wbrew pozorom może to być naprawdę wszystko. Czasami nie zdajemy sobie sprawę, jak wiele czynników zachęca nas do spożycia alkoholu. Alkoholicy różnią się między sobą, więc ich wyzwalacze także są inne. Niektórzy mogą mieć 3, a inni 20. Wszystko zależy od indywidualnych kwestii. 

Likwidacja wyzwalaczy nie jest prosta, ze względu na ich różnorodność. Wyzwalaczem może być: osoba, zjawisko, przedmiot, sytuacja, skojarzenie, miejsce i okoliczności. Jednym słowem – wszystko. Podczas terapii alkoholik stara się zidentyfikować bodźce, które działają na niego negatywnie i zaostrzają uzależnienie. Następnie przychodzi etap, kiedy trzeba je powoli eliminować z życia. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość. Czasami musimy nauczyć się z nimi żyć, ale z wiedzą, że stanowią dla nas zagrożenie. Czasami świadomość jest najlepszym sposobem na skuteczną walkę. 

Alkoholizm – czy da się przekonać do leczenia?

Na pewno się da. Jednak czy warto? Odpowiedź brzmi, nie. Do terapii nie da się nikogo zmusić. Alkoholik sam musi być przekonany o słuszności danej decyzji. Nie sprawimy na siłę, że będzie chciał coś zmienić. Przekonanie go oczywiście może zadziałać, jednak nie jest to długotrwałe rozwiązanie. Chcąc uzyskać pożądane efekty musimy cierpliwie czekać, aż alkoholik przyzna, że ma problem i potrzebuje pomocy. 

Jedyne co możemy zrobić, to udzielać wsparcia oraz pomagać w dostrzeżeniu problemu. Czasami wystarczy kilka rozmów, jednak muszą być one przeprowadzane w odpowiedni sposób. Alkoholik bardzo szybko reaguje agresją na każdą próbę zarzucenia mu problemu. Zrobienie tego w delikatny sposób może okazać się niezwykle pomocne. Członkowie rodziny zwykle nie potrafią przeprowadzać takiej rozmowy bez negatywnych emocji. W takiej sytuacji zalecane jest spotkanie się ze specjalistą. Pomoże on nakierować daną osobę na lepszy tok myślenia. 

Alkoholizm – czy terapia jest konieczna?

Terapia alkoholowa nie jest jedyną metodą leczenia. Jeżeli chodzi o samoleczenie, to jest to najmniej skuteczny sposób na porzucanie nałogu. Pozostawienie alkoholika samego nie prowadzi do długotrwałych efektów. Przy pierwszym problemie choroba zwykle nawraca. Ponadto bezpieczniej jest przerwać nałóg w obecności lekarzy specjalistów. Dzięki terapii alkoholik rozumie mechanizmy choroby i potrafi inaczej spojrzeć na swój problem. Rozmowa z terapeutą przynosi bez wątpienia najlepsze efekty. 

Stosowanie terapii nie jest konieczne, ale jest zalecane. Można wybrać się na spotkania grupy AA – anonimowych alkoholików. Jednak wszystkie samodzielne próby wyjścia z nałogu są zwykle stratą czasu. Oczywiście ostateczne rezultaty są wynikiem oddziaływania wielu czynników. Każda osoba ma swój indywidualny charakter oraz predyspozycje, dzięki którym w taki, a nie inny sposób radzi sobie z problemami. 

Aby cieszyć się długotrwałym efektem polecany jest odwyk, który dostarcza mnóstwo doświadczenia oraz co ważniejsze – wiedzy. Alkoholicy nabierają nowych nawyków i uczą się żyć bez angażowania alkoholu. Dobrze jest nauczyć się rozwiązywać problemy w sposób bezpieczny, zarówno dla siebie, jak i swoich bliskich. 

«
»

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2024