Schizofrenia i nadużywanie alkoholu – co musisz wiedzieć

Opublikowano: 16 lutego 2023

Nadużywanie alkoholu i schizofrenia to zaburzenia współwystępujące. Osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne prawdopodobnie wybiorą nielegalne substancje, próbując zapanować nad objawami. W rezultacie napotykają dwa problemy zdrowotne, z których oba wymagają leczenia.

Zdolność alkoholu do maskowania objawów zdrowia psychicznego czyni go łatwo dostępnym lekarstwem dla osób ze schizofrenią. Właśnie dlatego schizofrenia i zaburzenia związane z używaniem alkoholu idą w parze.

Aby pomóc osobie zmagającej się z obydwoma schorzeniami, konieczne jest zorganizowanie leczenia na czas. Niektóre kliniki rehabilitacji alkoholowej oferują programy leczenia z podwójną diagnozą, które dotyczą obu zaburzeń jednocześnie.

Czym jest schizofrenia?

Schizofrenia jest przewlekłą chorobą psychiczną. Osoba z tym schorzeniem ma zniekształcone postrzeganie rzeczywistości, co zmienia jej zachowanie.

Objawy tego zaburzenia mogą obejmować:

 • Halucynacje;
 • Urojenia;
 • Pomieszane myśli;
 • Dezorganizację i nieprzewidywalne zachowania;
 • Brak zainteresowania dotychczasowym życiem;
 • Wycofanie się z działalności społecznej.

Chociaż nie ma lekarstwa na schizofrenię, stan ten jest wysoce uleczalny. Niestety, wiele osób nie otrzymuje na czas leczenia i sięga po nielegalne narkotyki lub alkohol, aby złagodzić nieprzyjemne objawy.

Czym jest alkoholizm? 

Osoby z zaburzeniami związanymi z nadużywaniem alkoholu nie są w stanie kontrolować spożycia alkoholu. To zaburzenie mózgu może być łagodne, umiarkowane lub ciężkie.

Podobnie jak schizofrenia, nadużywanie alkoholu jest wysoce uleczalne, ale prawie niemożliwe jest to, aby przestać pić i pozostać trzeźwym bez profesjonalnej pomocy. Wiele renomowanych ośrodków rehabilitacyjnych oferuje kompleksowe programy odwykowe, jednak niewiele osób z nich korzysta. Osoby ze schizofrenią i zaburzeniami związanymi ze spożywaniem alkoholu jeszcze rzadziej szukają profesjonalnej pomocy. Objawem schizofrenii jest wycofanie społeczne. Utrudnia to proszenie o pomoc. 

W jaki sposób schizofrenia i alkohol są powiązane?

Osoby ze schizofrenią są bardziej podatne na nadużywanie substancji. Badania pokazują, że nawet 50 procent pacjentów ze schizofrenią cierpi na zaburzenia związane z nadużywaniem substancji lub narkotyków. 

Podczas gdy naukowcy nie odkryli jeszcze głównego powodu, dla którego osoby ze schizofrenią są bardzo podatne na spożywanie alkoholu, istnieje kilka teorii:

Czynniki środowiskowe i genetyczne

Mieszanka czynników genetycznych i środowiskowych, w tym historii rodziny, wpływów społecznych, cech osobowości i urazów z dzieciństwa, może przyczynić się do rozwoju zarówno zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu, jak i schizofrenii.

Tymczasem przewlekły stres odgrywa dużą rolę w nasileniu objawów zarówno używania alkoholu, jak i schizofrenii.

Neurobiologia

Nieprawidłowości w mózgu, które występują u osób ze schizofrenią, mogą nasilać zaburzenia związane z używaniem substancji. Mogą również nasilać efekty nagród alkoholowych i zmniejszać zdolność osoby do kontrolowania łaknienia.

Samoleczenie

Badacze uważają, że osoby ze schizofrenią sięgają po alkohol w celu złagodzenia nieprzyjemnych objawów. Chociaż alkohol może zapewnić krótkotrwałą ulgę w przypadku takich objawów, jak halucynacje, ostatecznie pogarsza stan. Tworzy to błędne koło, które prowadzi do nadużywania alkoholu.

Jak alkohol wpływa na schizofrenię?

Alkohol osłabia ośrodkowy układ nerwowy. To otępia ludzkie zmysły. Dla osób ze schizofrenią przynosi to wielką ulgę. Osoby cierpiące na to zaburzenie psychiczne mogą czuć się bardziej normalnie, gdy przestaną doświadczać objawów, takich jak halucynacje i dezorientacja. 

Chorzy na schizofrenię mogą odczuwać więcej pozytywnych doznań po spożyciu alkoholu niż osoby zdrowe. Ułatwia to rozwój zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu.

Oprócz łagodzenia objawów schizofrenii na krótki okres, alkohol może mieć równie wiele negatywnych skutków dla zdrowia człowieka, jak u osób zdrowych. Tymczasem odstawienie alkoholu może pogorszyć objawy schizofrenii.

Czy alkohol pogarsza schizofrenię?

Osoby ze schizofrenią prawie trzy razy częściej zaczynają nadużywać nielegalnych substancji. Jeśli dana osoba ma schizofrenię i używa alkoholu, może:

 • Doświadczyć nasilających się objawów schizofrenii;
 • Przestać stosować się do leczenia;
 • Okazywać przemoc;
 • Być bardziej skłonnym do samobójstwa;
 • Częściej trafiać do szpitala.

Jeśli osoba ze schizofrenią rozwinie zaburzenie związane z nadużywaniem alkoholu, naraża się na większe ryzyko wystąpienia powikłań. Osoby te częściej stają się bezdomne, trafiają do więzienia lub cierpią na inne choroby współistniejące, takie jak depresja.

Czy nadużywanie alkoholu może powodować schizofrenię?

Chociaż alkohol nie może powodować schizofrenii, te dwa stany są ze sobą ściśle powiązane. Posiadanie jednego zaburzenia zwiększa szansę na rozwój drugiego.

Alkohol może powodować stan z objawami podobnymi do objawów schizofrenii. Nazywa się to psychozą wywołaną alkoholem. Ten stan ma różne objawy, w tym urojenia, halucynacje, dezorientację i paranoję. Jednak w przeciwieństwie do schizofrenii, psychoza wywołana alkoholem nie trwa dłużej niż kilka dni.

Czy schizofrenia zwiększa uzależnienie od alkoholu?

Schizofrenia może zwiększać uzależnienie od alkoholu, ponieważ osoby z tą chorobą:

 • Często mają podwyższoną pozytywną reakcję na alkohol;
 • Doświadczają krótkotrwałej redukcji objawów;
 • Nie sprawują silnej kontroli nad spożywaniem alkoholu.

Powyższe przyczyny zwiększają częstość występowania tych zaburzeń łącznie i wymagają leczenia podwójnego.

Leczenie alkoholizmu i schizofrenii 

Kiedy osoba z zaburzeniem nadużywania alkoholu cierpi na współwystępujące schorzenie psychiczne, takie jak schizofrenia, ma podwójną diagnozę.

Osoby, u których zdiagnozowano te dwa zaburzenia, wymagają kompleksowego planu leczenia, który jednocześnie rozwiązuje oba problemy. Takie podejście może skrócić czas rehabilitacji i zminimalizować nawroty.

Schizofrenia i alkoholizm to współwystępujące zaburzenia, które wymagają wyjątkowego podejścia do leczenia. Obejmuje to programy detoksykacji i rehabilitacji z podwójną diagnozą, koncentrujące się na potrzebach pacjenta.

Jedną z ważnych form terapii jest terapia grupowa. To pozwala nam zająć się poznawczymi, interpersonalnymi i motywacyjnymi ograniczeniami tych osób. Bardziej intensywną formą leczenia jest leczenie stacjonarne. Pacjenci mogą być otoczeni wieloma formami pomocy, w tym pielęgniarską, socjalną, medyczną, terapeutyczną i inną.

Jedną z form leczenia alkoholizmu jest także wszywka alkoholowa. Jej działanie polega na długotrwałym wydzielaniu substancji zaburzających metabolizm alkoholu, wywołujących dokuczliwe objawy po spożyciu napojów alkoholowych. Skuteczność wszywki alkoholowej uzależniona jest również od innych sposobów leczenia uzależnień.

«
»

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2024