Dlaczego mieszanie alkoholu i kofeiny jest złe?

Opublikowano: 15 marca 2023

Wśród różnych mitów dotyczących spożywania alkoholu, jednym z najczęstszych jest to, że mieszanie kofeiny z alkoholem może pomóc zachować jasność umysłu i czujność, nawet gdy jest się pijanym.

Prawda jest taka, że mieszanie kofeiny i alkoholu nie jest zalecane i może być bardzo niebezpieczne. Od dawna spekulowano na temat skutków mieszania kofeiny i alkoholu. Może to być picie kawy, aby spróbować wytrzeźwieć, lub łączenie napojów energetycznych z alkoholem, aby imprezować przez całą noc.

Badania pokazują, że po takiej mieszance, kofeina może ukryć negatywne skutki alkoholu, co z kolei może prowadzić do mniej bezpiecznego picia niż normalnie.

Mieszanie kofeiny i alkoholu może również wpływać na serce i substancje chemiczne w mózgu, które regulują sen.

Niebezpieczeństwa mieszania alkoholu i kofeiny

Kofeina jest środkiem pobudzającym ośrodkowy układ nerwowy, podczas gdy alkohol działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy. 

Kiedy alkohol miesza się z kofeiną, kofeina może maskować depresyjne działanie alkoholu sprawiając, że pijący czują się bardziej czujni niż w innym przypadku. W rezultacie mogą pić więcej alkoholu i stać się bardziej upośledzonymi, niż zdają sobie z tego sprawę, zwiększając ryzyko szkód związanych z alkoholem.

Chociaż kofeina może tymczasowo maskować depresyjne działanie alkoholu, nie wpływa na metabolizm alkoholu w wątrobie. Innymi słowy, spożywanie kofeiny nie obniża stężenia alkoholu we krwi. Nie czyni człowieka bardziej trzeźwym po wypiciu alkoholu. I – co istotne – nie zmniejsza fizycznych i psychicznych upośledzeń spowodowanych spożywaniem alkoholu.

Złudna percepcja

To, co może zrobić kofeina, to stworzyć iluzję, że jesteś bardziej trzeźwy niż w rzeczywistości. To z kolei może skusić do wypicia więcej niż zwykle, a w konsekwencji zwiększyć ryzyko zatrucia alkoholem, prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu i obrażeń związanych z alkoholem.

Tak więc, chociaż kofeina może sprawiać wrażenie, że ilość spożywanego alkoholu jest niewielka, tak nie jest. 

Alkohole i napoje energetyczne

Napoje energetyzujące to jeden rodzaj stymulantów, który czasami miesza się z alkoholem. Napoje energetyczne to napoje o dużej zawartości kofeiny, takie jak Red Bull, Monster czy Tiger. Oprócz kofeiny napoje te często zawierają dodatkowe stymulanty, a także wysoki poziom cukru.

Zdrowsze alternatywy dla napojów energetycznych

Nadmierna ilość rafinowanego cukru i kofeiny – wraz ze sztucznymi aromatami i konserwantami – sprawia, że takie napoje energetyczne same w sobie mają wątpliwą wartość. Znacznie zdrowszą alternatywą dla napojów energetycznych są woda z młodego kokosa (z jej naturalną różnorodnością elektrolitów), matcha (której kofeina jest łagodzona przez L-teaninę), czarna herbata, organiczna niesłodzona kawa lub yerba mate (z szeroką gamą witamin i minerałów).

Niebezpieczeństwa mieszania alkoholu z napojami energetycznymi

Jägerbombs i Vodka Red Bull to przykłady połączenia alkoholu i napojów energetycznych. A powody, dla których należy unikać takich napojów, są podobne do tych opisanych powyżej: chociaż kofeina w napoju energetyzującym może tymczasowo maskować senność spowodowaną alkoholem, nie czyni to osoby mniej pijanej.

Łączenie alkoholu z napojami energetyzującymi wiąże się również z innymi ryzykownymi zachowaniami. Pijący, którzy mieszają alkohol z napojami energetycznymi, częściej niż osoby pijące, które nie mieszają alkoholu z napojami energetycznymi, zgłaszają niechciany seks lub seks bez zabezpieczenia, jazdę pod wpływem alkoholu, jazdę z nietrzeźwym kierowcą lub doznanie obrażeń związanych z alkoholem.

Alkohol i kofeina: znaki, na które należy uważać

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej unikać łączenia alkoholu i kofeiny. Kofeina zamaskuje niektóre skutki działania alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy, dlatego uważaj, aby nie przekroczyć zalecanej ilości alkoholu. Ponadto, ponieważ alkohol i kofeina są diuretykami, ich połączenie może prowadzić do odwodnienia.

Objawy odwodnienia, na które należy uważać, obejmują:

 • suchość w ustach;
 • uczucie ogromnego pragnienia;
 • uczucie zawrotów głowy lub oszołomienia;
 • ciemnożółty mocz.

Jednak najważniejszą rzeczą, na którą należy uważać, jest picie zbyt dużej ilości, co w najlepszym przypadku może prowadzić do paskudnego kaca, a w najgorszym do zatrucia alkoholem.

Niektóre objawy zatrucia alkoholem, o których należy pamiętać, to:

 • uczucie zdezorientowania;
 • ciężka utrata koordynacji;
 • bycie świadomym, ale brak reakcji; 
 • wymioty;
 • nieregularny oddech (między oddechami upływa więcej niż 10 sekund);
 • spowolniony oddech (mniej niż osiem oddechów na minutę);
 • spowolnienie akcji serca;
 • lepka lub blada skóra;
 • trudność w utrzymaniu przytomności;
 • tracenie przytomności i trudności w obudzeniu się; 
 • drgawki.

Zatrucie alkoholem jest zawsze nagłym przypadkiem i wymaga leczenia w szpitalu. Zawsze powinieneś szukać pomocy medycznej w nagłych wypadkach, jeśli podejrzewasz, że ktoś ma zatrucie alkoholowe.

Leczenie zaburzeń związanych z używaniem alkoholu

Uzależnienie od alkoholu jest zaburzeniem zdrowia psychicznego, w którym zdolność kontrolowania spożycia alkoholu jest ograniczona. Alkoholizm to przewlekła choroba, która atakuje mózg i ciało. Uzależnienie od alkoholu często wymaga leczenia w celu wyzdrowienia.

Alkohol jest niebezpieczny dla detoksykacji bez pomocy, ponieważ objawy odstawienia mogą być poważne. Odstawienie alkoholu może obejmować drgawki, halucynacje, wysokie ciśnienie krwi i delirium tremens. Dzięki profesjonalnej pomocy te poważne objawy można zmniejszyć lub uniknąć.

Alkoholizm leczy się etapami. Alkoholicy muszą przyznać, że mają własne problemy i że ich uzależnienie jest zagrożeniem dla nich samych i innych. Osoby uzależnione muszą mieć świadomość, że ich sytuacja wymaga uzdrowienia. Leczenie alkoholizmu polega na wskazywaniu ludziom właściwej drogi wyjścia z nałogu i życia wolnego od nałogu. Oto kroki w wychodzeniu z alkoholizmu: rozpoznanie choroby, detoksykacja, leczenie farmakologiczne, psychoterapia. Często na koniec stosuje się wszywkę alkoholową, wspomaganą innymi formami leczenia. To lek stosowany w postaci implantów podskórnych. Jego działanie lecznicze wynika z faktu, że po wypiciu alkoholu u pacjenta pojawiają się nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholem.

Podsumowanie 

Mieszanie alkoholu i kofeiny może być bardzo niebezpieczną kombinacją prowadzącą do problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Alkohol jest środkiem depresyjnym, podczas gdy kofeina jest środkiem pobudzającym, więc łączenie tych substancji wysyła mylące sygnały do ciała i mózgu.

Kofeina może maskować działanie alkoholu, sprawiając, że czujesz się bardziej czujny lub sprawny niż w rzeczywistości. Może to prowadzić do ryzyka spożywania większej ilości alkoholu niż zwykle lub angażowania się w niebezpieczne zachowania.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej unikać mieszania alkoholu i kofeiny. Ale jeśli od czasu do czasu pozwalasz sobie na rum z colą lub lubisz pokrzepić się filiżanką kawy przed wyjściem, upewnij się, że pilnujesz, ile alkoholu wypijasz.

«
»

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2024