Stan upojenia alkoholowego – wstęp do uzależnienia

stan-upojenia-alkoholowego-wstep-do-uzaleznienia

Opublikowano: 17 listopada 2022

Upojenie alkoholowe jest bardzo charakterystycznym i specyficznym stanem organizmu. Między innymi dlatego spożywamy alkohol w tak dużych ilościach. Próba ucieczki od rzeczywistości oraz wyrwanie się od codziennych problemów może być chwilowo możliwe, gdy zdecydujemy się na picie dużych ilości używki. Jest to patologiczny stan, do którego nie powinno dochodzić. Tymczasem, nawet młodzież jest znana z częstego upijania się. 

Stan upojenia charakteryzuje się nagłymi i ekstremalnymi zmianami osobowości, nastroju i zachowania po spożyciu alkoholu. Jesteśmy w pewnym sensie nauczeni picia dużych ilości alkoholu. Z tego względu upijanie się stało się powszechne. Okazuje się, że jest to bardzo szybka droga w stronę uzależnienia od alkoholu. Kiedy często się upijamy, doświadczamy różnych emocjonalnych wahań. Z nieprzyjemnego nastroju nagle możemy odczuć euforię oraz radość. Alkohol pozwala nam manipulować własnymi emocjami, dlatego tak chętnie po niego sięgamy, gdy w naszym życiu pojawia się jakaś skomplikowana sytuacja. 

Uzależnienia od alkoholu są powszechne na całym świecie. To, ile pijemy będzie miało odzwierciedlenie w późniejszym alkoholizmie. Regularne spożywanie alkoholu nie pozostaje obojętne dla całego organizmu, który przyzwyczaja się do trucizny. 

Upojenie patologiczne – o co chodzi z tym stanem?

Upojenie patologiczne jest chwilowym i ostrym stanem psychozy alkoholowej. Czas trwania sięga od kilku minut, do nawet kilku godzin. Nasilenie upojenia oraz stan danej osoby zależą od ilości używki, którą spożyła. Możemy doświadczyć takiego stanu, nawet wtedy, gdy nie jesteśmy uzależnieni (osoby, które przez długi czas pozbawione są normalnego, zdrowego snu, co prowadzi do wycieńczenia organizmu). Wiele czynników ma wpływ na przyswajanie alkoholu. Upalne dni będą sprawiać, że stan upojenia będzie łatwiejszy do uzyskania. Znaczenie mają także traumatyczne przeżycia psychiczne, ogólny stan zdrowia, a także pogoda. 

Upojenie patologiczne jest połączeniem psychozy oraz agresji. Nagłe impulsywne zachowania są bardzo powszechne w tym stanie. Osoba pod wpływem alkoholu może doświadczać zaników pamięci. Do takiego stanu możemy doprowadzić, gdy spożyjemy alkohol wraz z innymi substancjami psychoaktywnymi. Upojenie patologiczne może dotykać osób z zaburzeniami osobowości lub z zaburzeniami psychicznymi. 

Jakie objawy daje upojenie patologiczne?

Upojenie patologiczne przejawia się głównie w czynach danej osoby. Jej zachowania różnią się od normalnych działań. W jednej chwili jej osobowość może zmienić się nie do poznania. Na pierwszy rzut oka, dana osoba może się wydawać trzeźwa, ponieważ ten stan różni się od zwykłego upojenia alkoholowego, które rozpoznajemy po: bełkotliwej mowie, chwiejnym kroku, problemami z komunikacją oraz poruszaniem się. Upojenie patologiczne kończy się utratą świadomości. Jest niebezpieczny stan, który sprawia, że dana osoba jest nieobliczalna i ciężko przewidzieć jej dalsze kroki. 

Fazy upojenia alkoholowego

Upojenie alkoholowe jest zwykłym rodzajem upicia się. Ten stan poznajemy po zmianach zachowania, labilności emocjonalnej oraz po zaburzeniach koordynacji ruchowej. Takie zmiany są naturalne, gdy do naszego układu nerwowego zaczyna dostawać się szkodliwy alkohol. 

Wyróżnia się trzy fazy upojenia alkoholowego, które zależne są od ilości spożytego alkoholu.

    • Faza podchmielenia – ekscytacji – możemy zaobserwować wzmożoną aktywność i obniżoną precyzję ruchów. Dana osoba zaczyna odczuwać mniejszy krytycyzm i przestaje myśleć w sposób logiczny. Reakcje emocjonalne oraz behawioralne są zniekształcone,
    • Faza właściwego upojenia – wyróżnia się chwiejnym chodem, bełkotliwą mową, a poprzednie reakcje organizmu tylko się pogłębiają. Stan zaawansowania rośnie, a my zazwyczaj po tych zachowaniach określamy, że ktoś znajduje się pod wpływem alkoholu,
  • Faza głębokiego upojenia – inaczej określana jako porażenna. Zburzenia świadomości zaczynają się pogłębiać. Możliwość ruchu zanika i nagle pojawia się sen.

Wiele objawów zależy od naszych indywidualnych predyspozycji. Większość z wymienionych symptomów może przyjmować różne postaci, szczególnie w początkowych fazach upojenia. Możliwe jest doświadczenie postaci euforycznych, maniakalnych, depresyjnych, dysforyczno-eksplozywnych oraz histerycznych. Większość z działań, które alkoholik wykonuje w trakcie upojenia pozostaje zapomniana, ze względu na luki w pamięci. Jego niektóre zachowania pozostają zagadką, nawet dla samego alkoholika. 

Dlaczego chcemy doświadczać upojenia alkoholowego?

W kwestii osób zdrowych, upicie się jest zwykle działaniem stosowanym w celach rozrywkowych. Dni przepełnione obowiązkami oraz stresem sprawiają, że chcemy uciec od rzeczywistości. Najprostszym sposobem na uzyskanie chwilowej przerwy jest spożycie alkoholu. Kiedy zaczynami pić, nasz stan emocjonalny gwałtownie się poprawia. Czując się lepiej, spożywamy jeszcze większe ilości alkoholu, aby ukojenie trwało jak najdłużej. 

Sprawa wygląda inaczej, gdy ktoś cierpi na uzależnienie od alkoholu. Alkoholicy nie mają innego wyjścia niż pić dalej. Używka pochłania ich całkowicie i sprawia, że przestają myśleć racjonalnie. Dokucza im silna, wewnętrzna potrzeba picia oraz brak kontroli. Spożywanie alkoholu bez umiaru jest jednym z wyznaczników uzależnienia. Nawet, gdyby bardzo chcieli przestać pić, to nie mogą. Z czasem przestaje się upijać, tylko spożywa alkohol dla podtrzymania promili we krwi. Mimo wszystko, jego stan nie jest kontrolowany. 

Celowe upijanie się jest destrukcyjnym zachowaniem, które może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu. Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy z ciężkich zatruć alkoholowych, które rozpoczynały się zwykłym niewinnym kieliszkiem wódki. Pod wpływem alkoholu uwalniana jest dopamina. My chcemy czuć przyjemność za wszelką cenę, więc kontynuujemy picie, aby cieszyć się efektami. Im regularniej pijemy, tym efekty są mniejsze. 

Na co zwrócić uwagę przy upijaniu się?

Szybkość upijania się jest zależna od wielu czynników. Jednym z nich jest tolerancja. Osoby, które regularnie spożywają duże ilości alkoholu zaczynają rozwijać swoją tolerancję. Jeżeli zauważymy, że na przestrzeni lat pijemy coraz więcej, a nasza tolerancja na alkohol wzrosła, co oznacza, że musimy pić więcej niż kiedyś, aby uzyskać stan upojenia alkoholowego, to znaczy, że właśnie rozwijamy uzależnienie od alkoholu. Alkoholizm nie pojawia się nagle. My jednak nie zauważamy wszelkich oznak, które informują o postępującej chorobie. Kwestia upicia się nigdy nie będzie poprawnym zachowaniem. Jeżeli już zauważmy zmianę w tolerancji, powinniśmy w miarę możliwości, zredukować lub całkiem zrezygnować z picia używki. Upijanie może nam wskazać drogę, w której kierunku zmierzamy. 

Pamiętajmy, że pić można w sposób kontrolowany. Póki nie jest za późno warto się tego nauczyć. Jeżeli zauważysz u siebie problemy z kontrolowaniem wypijanej ilości to zgłoś się do specjalisty, który przeprowadzi diagnozę w kierunku patologicznych zaburzeń, takich jak alkoholizm. 

«
»

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2024