Alkoholizm – zaburzenie psychosomatyczne. 

alkoholizm-zaburzenie-psychosomatyczne

Opublikowano: 29 sierpnia 2022

Alkoholizm przejawia się dwojako. Problem jest kwalifikowany jako psychiczny oraz fizyczny. To dość groźne połączenie, które stanowi dużą trudność podczas leczenia. Komplikacja uzależnienia sprawia, że bardzo ciężko jest zrobić pierwszy krok. 

Alkoholizm jako uzależnienie fizyczne przejawia się poprzez występowanie różnych objawów somatycznych. Występuje na skutek spożywania nadmiernych ilości alkoholu. Organizm człowieka działa poprzez adaptację. Metabolizm przyzwyczaja się do alkoholu i z czasem potrzebuje go coraz więcej. Nagłe odstawienie alkoholu wiąże się z występowaniem różnych nieprzyjemnych dolegliwości – złe samopoczucie, omamy, halucynacje, problemy ze snem, tachykardia, drżenia języka, powiek i dłoni, wymioty i nudności, nadciśnienie oraz bóle głowy. W zależności od stopnia zaawansowania uzależnienia nasilenie symptomów różni się. Zwykle nie występują wszystkie na raz. Bardzo groźnym stanem jest wystąpienie majaczenia alkoholowego oraz padaczki, ponieważ stanowi to zagrożenie dla zdrowia chorego. 

Alkoholizm w zakresie uzależnienia psychicznego dotyczy trudności emocjonalnych, które spowodowały, że dana osoba zaczęła spożywać duże ilości alkoholu. Duża ilość stresu jest często uwarunkowaniem choroby alkoholowej. Leczenie w odniesieniu do funkcjonowania psychicznego trwa do końca życia. Alkoholik musi się pilnować, aby nie dopuścić do spróbowania nawet najmniejszej ilości alkoholu. 

Co może doprowadzić do rozwoju alkoholizmu?

To, dlaczego dana osoba zaczęła pić jest uwarunkowane od jej indywidualnych predyspozycji. Powodów picia jest mnóstwo i dla każdego potrzeba ich określonego nasilenia oraz ilości, aby choroba miała szanse się rozwinąć. Każdy alkoholik potrzebuje w związku z tym indywidualnej terapii, która dopasuje się do genezy jego zaburzenia. Przyczyny alkoholizmu mogą być: medyczne, genetyczne, psychologiczne, socjologiczne i pedagogiczne. 

W kwestii medycznej, za alkoholizm może odpowiadać fizyczne przyzwyczajenie się organizmu do spożywania dużych ilości alkoholu. Sposobem na zwalczenie nieprzyjemnych dolegliwości wynikających z odstawienia używki może być odtruwanie alkoholowe. 

Genetyka również okazała się mieć związek z uzależnieniem od alkoholu. Dziedziczenie nie jest bezpośrednią przyczyną alkoholizmu, jednak wraz z genami zyskujemy podatność na uzależnienia się. W wyniku połączenia z innymi czynnikami może wzrosnąć ryzyko alkoholizmu. 

Czynniki psychologiczne skupiają się na zauważeniu zależności między występowaniem problemów oraz trudności z poradzeniem sobie z nimi, a alkoholizmem. Dla alkoholików alkohol staje się sposobem na rozwiązanie wielu problemów. Używka pomaga również stłumić intensywne emocje. 

Z punktu widzenia nauk socjologicznych i pedagogicznych, alkoholizm jest naturalną reakcją przystosowawczą na zmiany cywilizacyjne. Panująca powszechność zjawiska adaptacji do środowiska często popycha ludzi w stronę alkoholu. Również kwestia socjalizacji danej osoby do społeczeństwa może mieć związek z alkoholizmem. Nieprawidłowe wychowanie bądź model rodziny, w której alkoholizm był od zawsze może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka, który poprzez mechanizm modelowania będzie w przyszłości powielać zaobserwowane zachowania. 

Kiedy alkohol staje się problemem?

Alkoholizm rozwija się na przełomie wielu lat, a jego przejścia między stadiami są płynne i zwykle słabo zauważalne. Nie ma określonych ram, które informowałyby o rozwoju uzależnienia, ponieważ wszystko zaczyna się w głowie chorego. W momencie zmiany jego sposobu myślenia oraz postrzegania używki pojawia się problem. Łatwo jest bowiem pominąć moment, w którym alkoholik traci panowanie nad swoim życiem oraz decyzjami. Alkoholizm rozpoczyna swoją drogę, gdy zaczynamy odbierać alkohol jak lekarstwo na złe samopoczucie, zły dzień, zbyt dużo emocji, wyciszenie, odstresowanie lub relaks. 

Wiele osób nie zauważa momentu, w którym problem zaczyna się rozwijać, ponieważ alkoholik doskonale radzi sobie z racjonalizacją oraz usprawiedliwianiem picia. Uzależnienie jest kwestią indywidualną, zatem trudno jest określić reakcję na używkę. Kluczowe jest zachowanie umiaru, ponieważ to on określa naszą kontrolę. Dlatego pamiętajmy, że pijąc więcej ryzykujemy zwiększeniem tolerancji, co będzie sprawiało, że będziemy pić większe ilości. 

Należy zaznaczyć, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu. Każdy człowiek jest inny i potrzebuje innych bodźców, aby się przyzwyczaić do używki. Tłumaczenie sobie, że po jednym kieliszku nic się nie stanie, nie jest poprawnym działaniem, szczególnie jeśli ten jeden kieliszek jest spożywany codziennie. Każda dawka niesie ze sobą ryzyko, którego zwykle jesteśmy nieświadomi. Wszystko ze względu na stereotypy oraz mity alkoholowe, które krążą po całym świecie i przekazywane są na każde pokolenia. Alkoholicy ignorują swój problem, ponieważ myślą, że granica bezpieczeństwa jest jeszcze daleko. W społeczeństwie powstało błędne przekonanie, że alkoholizm jest wtedy, gdy traci się pracę, rodzinę, znajomych oraz pieniądze. Niestety dzisiejsze możliwości rozwinęły w ludziach różnego rodzaju alkoholizm, na przykład wysoko – funkcjonujących uzależnionych. Charakteryzują się oni doskonałym podtrzymywaniem swojego życia w doskonałej formie. Mają świetną, dobrze płatną pracę, często są ważnymi osobistościami o wysokim statusie społecznym i majątkowym oraz doskonale radzą sobie ze stosunkami rodzinnymi. Nic zatem nie wskazuje na potencjalny problem z alkoholem. Jedna stres w pracy oraz nakład obowiązków sprawia, że każdego dnia sięgają po alkohol, co pozornie wygląda niegroźnie i naturalnie. 

Nie dajmy się zwieść pozorom. Alkoholizm może dotyczyć każdego. Chrońmy się przed niewiedzą i zwracajmy uwagę na wszystkie najmniejsze sygnały, zanim będzie za późno. 

Droga do leczenia. 

Proces zdrowienia alkoholika jest długi i wymaga od niego dużo pracy. Po zdiagnozowaniu choroby alkoholowej trzeba dać czas, aby uzależniony przyjął fakt, że jest chory i potrzebuje pomocy, ponieważ w większości przypadków nie jest łatwo o taka akceptację problemu. W procesie leczenia będą ważne wszystkie czynniki. Dużym wspomagaczem może się okazać wsparcie najbliższych. Gdy alkoholik zmierzy się z własnymi myślami i przyzna, że wymaga pomocy specjalisty można zacząć szukać odpowiednich rozwiązań. Ośrodki terapii uzależnień oferują wspaniały program, który pomaga wyjść z problemu. Jest wiele takich miejsc, które oferują pomoc medyczną. Terapeuci gotowi są pomóc nawet najtrudniejszym pacjentom. Nie ma znaczenia, w jakiej fazie alkoholizmu zaczynasz leczenie, ponieważ na każdym etapie możesz liczyć na odpowiednie wsparcie. Kilka miesięcy pracy pomoże rozwiązać problem uzależnienia. 

Już teraz można rozpocząć nowe życie i nauczyć się nowych sposobów na rozwiązywanie problemów. Terapia uzależnień okazuje się być bardzo pomocna w dalszym życiu, ponieważ jej program opiera się w dużej mierze na radzeniu sobie z problemami życia codziennego w inny sposób niż picie alkoholu. Popularne są także treningi emocji oraz nauka technik radzenia sobie w sytuacjach stresowych, które generują potrzebę picia. 

«
»

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2024