Alkoholizm – jak działa najpopularniejsza używka?

alkoholizm-jak-dziala-najpopularniejsza-uzywka

Opublikowano: 27 lipca 2022

Alkohol pobudza mózg do uwalniania dopaminy wpływającej na funkcjonowanie układu nagrody. Prowadzi to do tego, że mózg zaczyna łączyć ze sobą pozytywne uczucia z piciem alkoholu i motywuje do większego pragnienia. Gdy uzależniony zaczyna pić coraz więcej pojawia się przyzwyczajenie i mózg adaptuje się do danego stanu. Odpowiada to za odczuwanie mniejszej przyjemności w wyniku rosnącej tolerancji. Alkoholik zaczyna mieć objawy odstawienia alkoholu przy każdej próbie porzucenia nałogu. Z tego powodu alkoholik pije coraz więcej, co w konsekwencji napędza uzależnienie. 

Początkowe oznaki uzależnienia od alkoholu są zwykle słabo widoczne dla otoczenia. Ujawniają się w postaci stopniowych zmian w zakresie codziennej rutyny, obowiązków i relacji. Zmieniają się priorytety, na których czele staje uzależnienie od alkoholu. 

Alkohol ma ogromny wpływ na złożone struktury mózgu. Blokuje sygnały chemiczne między komórkami mózgowymi, co prowadzi do objawów zatrucia, słabej pamięci, bełkotliwej mowy i spowolnienia odruchów.

Alkoholizm – czynniki ryzyka.

W większości przypadków prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu u danej osoby jest bezpośrednio związane z jej nawykami związanymi z piciem, takimi jak częstotliwość picia i ilość spożywanego alkoholu. Również aspekty psychologiczne, biologiczne i społeczne odgrywają dużą rolę w predyspozycji jednostki do rozwoju alkoholizmu. 

Do czynników wpływających na rozwój alkoholizmu zaliczamy:

 • Genetyka i rodzinna historia alkoholizmu,
 • Nawyki rodziców związane z piciem alkoholu,
 • Narażenie na traumę w dzieciństwie, 
 • Źle przeprowadzony proces socjalizacji,
 • Picie alkoholu w okresie dojrzewania,
 • Zaburzenia lękowe lub depresja.

Alkoholicy zaczynają pić z różnych powodów. Niekiedy następuje gorszy okres, w którym wiele problemów nałoży się na siebie i może to spowodować rozwój alkoholizmu. Osoby uzależnione najczęściej piją z powodu trudności w życiu codziennym: stresująca praca, problemy rodzinne, kłopoty finansowe lub potrzeba odrobiny relaksu. Popadnięcie w nałóg jest znacznie prostsze niż wielu osobom się wydaje. Najgorsze w chorobie jest to, że ciężko jest określić początek choroby, ponieważ rozwija się latami. Wydawałoby się, że nas to nie dotyczy. Jednak nikt nie powinien czuć się pewnie, ponieważ uzależnienie od alkoholu dotyka każdego.  

Alkoholizm – jak się objawia?

Osoby cierpiące na alkoholizm mogą również odczuwać następujące objawy fizyczne:

 • Głód alkoholowy,
 • Objawy odstawienne – drżenie, wymioty, nudności,
 • Przerwy w pamięci – niepamiętanie wydarzeń, które miały miejsce w trakcie spożywania alkoholu,
 • Choroby wątroby, serca lub układu nerwowego,

W zakresie funkcjonowania psychospołecznego alkoholizm objawia się poprzez: 

 • Wewnętrzny przymus do spożywania alkoholu,
 • Picie w samotności, w ukryciu przed innymi,
 • Agresywny stosunek, gdy ktoś pyta o nawyki związane z alkoholem,
 • Zaniedbywanie higieny osobistej,
 • Utrata bądź problemy z pracą,
 • Niemożność kontrolowania spożywania alkoholu,
 • Wymyślanie wymówek i racjonalizowanie swojego picia,
 • Kontynuowanie picia alkoholu, pomimo pojawienia się różnorodnych problemów prawnych, społecznych, ekonomicznych, zdrowotnych bądź psychicznych,
 • Rezygnacja z zajęć rekreacyjnych, zainteresowań i czynności, które dotychczas były na porządku dziennym. 

Alkoholizm – jak pomóc alkoholikowi?

Pomoc, którą chcemy się podzielić z alkoholikiem powinna być adekwatna do problemu oraz przemyślana. W alkoholizmie łatwo jest działać na niekorzyść danej osoby. Wszystko spowodowane jest niską świadomością społeczeństwa na temat alkoholizmu. Aby przeprowadzić skuteczne działania należy zapoznać się z podstawowymi informacjami. Każde czynności, które wykonujemy dla alkoholika powinny być dokładnie przeanalizowane, ze względu na możliwość manipulacji. 

Pomoc może obejmować najprostsze działania, takie jak pozbycie się wyzwalaczy z otoczenia, w którym przebywa osoba uzależniona. Wiele rzeczy powinno zostać natychmiast usunięte z miejsca, w którym alkoholik spędza dużo czasu. Przede wszystkim pomożesz usuwając alkohol oraz produkty spożywcze, które posiadają go w zawartości. Jest to krok w stronę ułatwienia funkcjonowania osoby uzależnionej, ponieważ posiadanie używki pod ręką nie może się dobrze skończyć, szczególnie, gdy alkoholik będzie odczuwał spadek nastroju bądź wątpliwość w związku z walką z alkoholizmem. 

Alkoholizm wymaga wsparcia oraz dodawania motywacji osobie uzależnionej. Jest wiele rzeczy, które możemy powiedzieć, aby alkoholik poczuł się lepiej. Niech i on pamięta, że jesteście przy nim i wspieracie go w leczeniu. Co ważniejsze, podczas okresu zdrowienia ważne jest, aby rodzina nie zaniedbywała siebie oraz swoich obowiązków. Choroba alkoholika nie powinna wpływać na załamanie się członków rodziny oraz ich życia osobistego. Zadaniem rodziny jest udzielanie wsparcia, ale nie wykonywanie czynności za uzależnionego. 

Alkoholizm – dostępne metody leczenia. 

Alkoholizm może być leczony wieloma metodami. Podstawą jest udanie się na odwyk lub do terapeuty. Wizyta u specjalisty jest koniecznością, która stanowi fundament zdrowienia. Rodzaje terapii są różnorodne, dzięki czemu mogą dotrzeć do szerszej grupy ludzi. Każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Przed rozpoczęciem leczenia alkoholizmu warto przemyśleć, co okaże się w naszym przypadku najbardziej skuteczne. Jeżeli czujemy się niekomfortowo wśród grupy obcych ludzi możemy iść na terapię indywidualną. Niektórzy wręcz wolą dzielić się swoim problemem z innymi. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji alkoholika. 

Duże możliwości dają wszelkiego rodzaju grupy wsparcia. Dzisiejsze czasy pozwoliły na rozbudowanie tego typu metod. Istnieje wiele organizacji, które zajmują się pomaganiem alkoholikom. Nawet w sieci możemy znaleźć grupę osób, która organizuje spotkania online. Najpopularniejszym rozwiązaniem są jednak spotkania grup AA. Anonimowi alkoholicy wspierają się nawzajem oraz dzielą się swoimi doświadczeniami. Spotkania są doskonałe dla osób, które chcą poznać kogoś znajomego, kto zmaga się z takim samym problemem. Nic tak nie łączy ludzi jak wspólny cel. Z tego względu takie spotkania mają bardzo pozytywny wpływ na proces leczenia. 

Odwyk przebiega w połączeniu z farmakoterapią, ponieważ szczególnie na początku ciężko jest przyzwyczaić się pacjentom do nowego trybu życia. Jednym z rodzajów farmakoterapii jest wszywka Lublin. Jest to rozwiązanie stosowane, aby zwiększyć skuteczność terapii. Wszycie esperalu pod skórę pomaga alkoholikom wytrzymać, kiedy potrzeba spożycia alkoholu nagle rośnie i ciężko ją powstrzymać. Strach, który towarzyszy pacjentom z wszywką alkoholową jest najlepszym hamulcem. 

Bez znaczenia, na którą metodę się decydujesz, najważniejsze, aby pomogła. Alkoholicy zawsze mogą zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże w organizacji planu leczenia. 

«
»

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2024