Alkoholizm – wpływ grupy AA.

alkoholizm-wplyw-grupy-aa

Opublikowano: 24 czerwca 2022

Alkoholizm jest nieuleczalny, co oznacza, że dana osoba musi kontrolować swoje zachowanie każdego dnia do końca życia. Zachowywanie trzeźwości po wyjściu z ośrodka bądź po zakończeniu terapii jest ciężkim zadaniem, które stoi przed uzależnionym. Świat jest pełen pokus. Alkoholik musi mieć dużo silnej woli, aby stanąć przed tego typu sytuacjami. Ze względu na popularność alkoholu na całym świecie ciężko jest zapomnieć o jego istnieniu. W takich sytuacjach alkoholik powinien znaleźć coś, co będzie mu przypominało o wadze jego abstynencji. W tym celu warto udać się na spotkania grupy AA – anonimowych alkoholików. To duży krok w stronę łatwiejszego życia. Jest to idealne rozwiązanie, które będzie podtrzymywało efekty terapii. 

Spotkania w grupie ludzi, którzy dzielą się swoimi problemami oraz przeszli podobną drogę niezwykle zbliża do siebie wszystkich członków. Kontakty międzyludzkie mają dobry wpływ na ludzi, o ile dana grupa szerzy pozytywne wartości. W tej sytuacji grupa anonimowych alkoholików jest ogromnym wsparciem oraz nieocenionym zrozumieniem. Ważne jest, aby w trudnych chwilach znaleźć kogoś, kto zrozumie nasze problemy oraz potrzeby. Ludzie tworzący jakąś organizację mają szansę na prawdziwą i szczerą relację, która będzie miała dobry wpływ na utrzymanie postanowienia dotyczącego abstynencji.

Jak wyglądają spotkania grupy AA?

Spotkania anonimowych alkoholików są niezobowiązujące i nie wymagają zapisów. Jak sama nazwa mówi – na spotkaniu jesteś anonimowy i nie musisz się przedstawiać. Możesz przyjść raz, a możesz zostać także tyle ile potrzebujesz. Jest to dość elastyczna forma uzupełniająca leczenie, która różni się od tradycyjnych metod terapii. Na każdym spotkaniu uczestnicy opowiadają swoją historię. Z opowieści możemy dowiedzieć się, jak alkohol wpłynął na życie danej osoby, jak ją zmienił i co zrobiła, żeby to zmienić. Wszyscy opowiadają również o swoich odczuciach, co do obecnego życia w trzeźwości. Zebrani wspierają się nawzajem i dzielą się swoją historią ludziom, którzy także zmagają się z tą chorobą. 

Spotkania mogą mieć charakter otwarty oraz zamknięty. Na zamkniętych spotkaniach uczestniczą tylko osoby, które są uzależnione. Z kolei otwarte pozwalają na zabranie rodziny i bliskich. Każde spotkanie różni się od siebie scenariuszem oraz przebiegiem. Warto przyjść na kilka spotkań, aby wiedzieć czego się spodziewać. Uczestnicy często mają szansę porozmawiać z różnymi osobami ze specjalnym zaproszeniem. Może się zdarzyć, że na spotkanie zawita lekarz, psycholog bądź inna wyspecjalizowana osoba w jakiejś dziedzinie. Wszystko po to, aby uatrakcyjnić spotkania, które nabierają nowego charakteru. Warto jest czerpać wiedzę od fachowców, którzy chętnie dzielą się przydatnymi informacjami. 

Jakie tematy są poruszane na terapiach alkoholowych? 

Osoby uzależnione zwykle nie znają podstawowych informacji na temat samej choroby. Kluczowe w rozpoczęciu leczenia jest poznania mechanizmów, które rządzą w danej chwili człowiekiem. Specjaliści nakreślają przebieg choroby oraz sumiennie edukują na temat skutków i poważnych konsekwencji, które niesie ze sobą picie alkoholu. Podczas terapii uzależniony uczy się żyć na nowo w trzeźwości. Musi także rozwiązać wszystkie zalegające konflikty. Uczestnicy często są pełni kłopotów oraz trudności, którym nie są samodzielnie w stanie stawić czoła. Terapia to pełne oczyszczenie oraz zresetowanie całego życia. Nauczenie się życia bez alkoholu bardzo dużo ich kosztuje. Muszą stanąć przed wielkim wyzwaniem, które będzie prezentowało ich silną wolę albo jej brak. Na terapii zdobywamy pokłady motywacji, która przyda się, gdy powrócimy do normalności. 

Terapia to również okazja do wyleczenia swoich innych zaburzeń psychicznych, które bardzo często odpowiadają za rozwój alkoholizmu bądź go nasilają. Połączenie zaburzeń psychicznych i uzależnienia od alkoholu jest bardzo niebezpieczne. Tacy alkoholicy cierpią podwójnie i są zazwyczaj cięższymi pacjentami. Aby pozbyć się choroby oraz zapobiec jej nawrotowi trzeba rozprawić się z każdym posiadanym problemem. 

Alkoholizm – czego unikać, aby choroba nie powróciła? 

Alkoholizm wymaga ciągłej kontroli nad swoim zachowaniem. Uzależnione osoby muszą unikać wielu rzeczy. Nawet najmniejszy bodziec może obudzić w nich głód alkoholowy. Warto, aby dom został oczyszczony ze wszystkich przedmiotów przypominających alkohol. W domu alkoholika nie ma miejsca na żaden trunek. Fundamentalne po terapii jest unikanie wszelkich wyzwalaczy. Wyzwalaczem może być tak naprawdę wszystko: miejsca, osoby, sytuacje, emocje oraz okoliczności. Każda rzecz, która wywołuje skojarzenia ze spożywaniem alkoholu powinna zostać wyeliminowania w miarę możliwości z życia uzależnionego. Warto jest zmienić towarzystwo i poszukać znajomych, którzy będą wspierać daną osobę w trzeźwości. Tego typu znajomości często wynoszone są właśnie z ośrodków terapii uzależnień bądź z grup wsparcia. Gdy tylko alkoholikowi słabnie motywacja powinno się bardzo szybko działać. W każdej chwili można powrócić na terapię bądź skierować się do ośrodka. Czasami wystarczy telefon do zaufanej osoby, np. prowadzącego spotkania anonimowych alkoholików, aby uniknąć nawrotu choroby.

Należy pamiętać, że wiele produktów spożywczych ma w swoim składzie alkohol. Z domu alkoholika powinny zniknąć wszystkie tego typu produkty oraz substancje, które mają chociażby śladowe ilości używki. Nawet mała ilość może bardzo szybko wyzwolić głód alkoholowy, który będzie ciężki do powstrzymania. Do ważnych zasad należy także zaliczyć unikanie okazji do picia. Najlepiej nie zaczynać, nawet gdy to tylko jeden kieliszek. Spotkania towarzyskie można zmienić. Nie trzeba w nich uczestniczyć lub po prostu można zmienić przebieg takiej imprezy. Wszystko leży w rękach osoby uzależnionej, która musi wykazywać się silnym umysłem. W każdej sytuacji możemy liczyć na rodzinę i bliskich. Oni w razie potrzeby będą nakierowywać na dobrą drogę. Trzeba tylko słuchać ich wskazówek oraz wszelkich komentarzy na temat jakichkolwiek zmian zachowania. 

Czy alkoholik będzie kiedyś żył normalnie? 

Z czasem motywacja do niepicia może się zmniejszać. Tak naprawdę alkoholik musi być zawsze czujny. Stała kontrola wszystkich bodźców jest konieczna dla zachowania abstynencji. Być może w życiu alkoholika wydarzy się coś, co sprawi, że picie nie będzie już dla niego atrakcyjne. Niektórzy tracą ochotę, gdy dopada ich poważna choroba zdrowotna. W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem, żeby żyć jest zachowanie dożywotniej trzeźwości. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań danej osoby. Alkoholik zawsze pozostanie alkoholikiem, jednak ma szansę na normalne życie. Lata terapii oraz praca nad sobą samym któregoś dnia sprawi, że coraz łatwiej będzie mu zachować abstynencję. Kluczowe jest, aby do wszystkiego dochodził sam. Decyzja o terapii musi być tylko i wyłącznie jego i nikt nie powinien go zmuszać. Alkoholik musi sam chcieć się zmienić. Gdy przyzna się sam przed sobą, że ma problem jest gotowy na terapię. Wszystko w jego rękach. 

 

«
»

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2024