Alkoholizm – choroba emocji i uczuć.

alkoholizm-choroba-emocji-i-uczuc

Opublikowano: 13 lipca 2022

Alkoholizm jest chorobą silnie związaną z przeżywaniem emocji. Mechanizmy choroby są związane ze sferą uczuciową. Pierwsze momenty alkoholika spożywającego alkohol to pozytywne uczucia związane z działaniem używki. Mimo instynktu samozachowawczego, który każdy człowiek posiada alkoholik skazuje się na śmierć. Alkohol jest niezawodny, zawsze działa w ten sam sposób, którego oczekujemy. Początki choroby pozwalają silnie przyzwyczaić się do relaksu, odstresowania, przyjemności, która towarzyszy osobom spożywającym alkohol. Alkohol staje się coraz częstszym elementem życia, do którego łatwo się przyzwyczaić. W ten sposób alkoholik zaczyna nie zauważać złych konsekwencji picia i racjonalizuje swoje picie. 

Alkoholik zaczyna pić najczęściej przez problemy. Nieumiejętność poradzenia sobie w sytuacjach stresowych skłania do najprostszych i najłatwiej dostępnych rozwiązań. Picie alkoholu staje się priorytetem przez co wszystko inne odchodzi na drugi plan. Zaniedbanie rodziny, obowiązków oraz spraw dotyczących życia codziennego odbija się na psychice uzależnionego. Alkoholik bardzo często zmaga się z poczuciem winy, bezradnością, lękami. Konsekwencje alkoholu zaczynają dotykać sumienie uzależnionego. Dochodzi do rozpadów małżeństw, problemów w rodzinie, przemocy, zatargów z prawem oraz kłopotów finansowych. To wszystko napędza głód alkoholowy, który alkoholik potrafi tylko w jeden sposób pokonać – spożywając alkohol. 

Spożywanie alkoholu wpływa silnie na odczuwanie emocji. Alkohol zaburza racjonalne myślenie. Osoby uzależnione często decydują pochopnie i nie analizują tego, co robią. Prowadzi to do ryzykownych i niebezpiecznych działań. Przyzwyczajenie oraz nawyk spożywania alkoholu w chwilach potrzeby relaksu może stać się drogą do utraty radzenia sobie z własnymi emocjami. Alkoholik próbuje ukoić swoje nerwy i zahamować przypływ negatywnych uczuć spożywając alkohol. Osoba uzależniona bardzo często odczuwa złość oraz lęk. Te emocje stają się jednak motorem napędzającym do częstszego spożywania alkoholu. W ten sposób zatoczone zostaje błędne koło. Osoba uzależniona pije, aby uniknąć przeżywania negatywnych emocji. Picie z kolei pobudza dalsze nieprzyjemne uczucia, które popychają alkoholika w nałóg. Łatwo jest wpaść w pułapkę uzależnienia niestety wyjść z niej jest bardzo trudno. Alkoholik, który raz znalazł niezawodną metodę na poprawę humoru nie potrafi z niej zrezygnować. Osoba nie uzależniona w chwilach problemu wybierze zwierzenie się bliskiej osobie bądź w trudniejszych sytuacjach wizytę u psychologa. Alkoholik z kolei nie będzie tracił czasu na inne metody, ponieważ tylko ta jedna daje mu poczucie skuteczności. W rzeczywistości jednak ściąga go na samo dno i zwiększa obecne problemy. 

Lekarstwo na alkoholizm.

Nikt niestety nie wymyślił magicznej tabletki, po której uzależnienie odchodziłoby w zapomnienie. Leczenie uzależnienia od alkoholu jest zatem długą drogą, którą trzeba przejść dobrowolnie. Lekiem na alkoholizm jest podejście osoby uzależnionej do nałogu. Jeżeli ktoś chce to zmienić to będzie wkładał w to mnóstwo starań. Niestety nie jest to takie proste jak się wydaje. Alkoholik charakteryzuje się tym, że nie chce się przyznać do problemu. Ciężko jest przekonać go, że cierpi z powodu choroby alkoholowej. Samoświadomość jest podstawą leczenia. Każde leczenie na odwyku jest wspomagane farmakologicznie, jednak cały proces zależy tylko od uzależnionego. To on musi wykazać się silną wolą i cierpliwością. Nikt nie pokona choroby za niego. 

Lekiem pomocnym na alkoholizm nazywa się esperal. Nie jest to jednak takie działanie, aby jednym ruchem odjąć sobie uzależnienia. Esperal Puławy działa na pacjenta metodą awersji. Alkoholik boi się skutków ubocznych wynikających z łączenia leku z esperalem, dlatego pozostaje w trzeźwości. Skuteczność danej metody wynika tylko z połączenia jej z terapią uzależnień. 

Lek na alkoholizm to jednym zdaniem staranie i motywacja uzależnionego. Wszystko jest możliwe, jeżeli skorzysta się z odpowiedniej terapii. Bez pomocy fachowca nie ma szans powrotu do zdrowia. Alkoholik musi przejść przez cały plan leczenia, aby być gotowym na zmianę stylu życia. Samodzielne wychodzenie z nałogu zwykle kończy się nawrotem choroby. 

Jakie kroki powinien podjąć alkoholik?

Alkoholik powinien podjąć jak najszybsze kroki w kierunku leczenia alkoholizmu. Pierwszym etapem jest przyznanie się do problemu z alkoholem. Kiedy alkoholik zdobędzie świadomość o chorobie może udać się na diagnozę. Warto, aby profesjonalista potwierdził chorobę alkoholową i określił jej fazę Jest to pierwszy krok w stronę podjęcia się leczenia. Na tym etapie alkoholik musi zadbać o trzeźwy umysł. Aby zgłosić się na terapię trzeba przejść przez odtruwanie alkoholowe. Na odwyku znajdują się tylko trzeźwe osoby. Odtruwanie alkoholowe pomaga odzyskać utracone siły oraz wypłukać organizm z zalegających toksyn. Służy także bezpiecznemu odstawianiu używki, ponieważ zespół abstynencyjny odznacza się silnymi dolegliwościami ze strony psychiki oraz funkcjonowania fizycznego. Nie ma lepszego sposobu na bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego. 

Kolejnym krokiem jest wybór metody leczenia. Możemy zdecydować się na odwyk w ośrodku zamkniętym bądź pójść na terapię indywidualną. Wszystko zależy od naszych osobistych potrzeb. Nie każda osoba odnajdzie się na terapii grupowej, gdzie problemami dzielimy się na tle innych osób. Na szczęście metod jest wiele i nie ma konieczności zmuszania się do rozwiązań, które nie są dla nas odpowiednie. Alkoholik, który podjął się leczenia nigdy nie może przestać się starać, ponieważ po zakończeniu terapii choroba może nawrócić. W celach podtrzymywania jej efektów zalecane jest dołączenie do jakiejś grupy wsparcia bądź korzystanie ze spotkań grupy anonimowych alkoholików. Ważne, aby kontynuować leczenie w każdym momencie, w którym poczujemy, że coraz ciężej jest utrzymać abstynencję. Zawsze można skorzystać również z pomocy osób bliskich. 

Sposoby na utrzymanie trzeźwości po zakończeniu terapii antyalkoholowej. 

  • Znajdź pasję, zainteresowanie lub inne zajęcie, które pochłonie Twój wolny czas i pozwoli rozładować nagromadzoną energię oraz emocje. 
  • Skorzystaj z pomocy bliskich oraz dołącz do lokalnych grup wsparcia dla alkoholików.
  • Spotykaj się z osobami, które wspierają Cię w Twojej abstynencji. 
  • Unikaj jakichkolwiek ilości alkoholu (jeżeli zdecydujesz się na jakiś trunek, niech to będzie niskoprocentowy alkohol w niewielkiej ilości).
  • Stale ćwicz nowy styl życia oraz nabywaj korzystnych nawyków.
  • Każdy problem, z którym nie możesz sobie poradzić rozwiązuj przy pomocy specjalistów. 
  • Pamiętaj o niszczących konsekwencjach alkoholizmu. 
  • Pozbądź się ze swojego życia wszystkich wyzwalaczy, które pchnęły Cię w stronę nałogu. 
  • Korzystaj z dostępnych metod wspomagających leczenie alkoholizmu (na przykład wszywka alkoholowa lub terapia wspomagająca).
  • Traktuj każdy dzień jako osiągnięcie. Pamiętaj o zdobywaniu codziennej motywacji. 

 

«
»

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2024