Jakie sygnały powinny skłonić do wizyty u specjalisty?

jakie-sygnaly-powinny-sklonic-do-wizyty-u-specjalisty

Opublikowano: 13 czerwca 2022

Jeżeli co najmniej trzy z wymienionych objawów dotyczy Ciebie to sygnał informujący o tym, że warto wybrać się na diagnozę w kierunku alkoholizmu. Choroba ma powolny przebieg, dlatego warto jest obserwować jakąkolwiek zmianę zachowania, aby można było szybko zareagować.

 • Odczuwanie uciążliwego głodu alkoholowego,
 • Spożywanie alkoholu, aby zmniejszyć objawy, które pojawiają się po jego odstawieniu,
 • Picie alkoholu pozbawione kontroli oraz hamulców,
 • Picie w samotności, ukrywanie się,
 • Brak świadomości wydarzeń podczas picia alkoholu, luki w pamięci,
 • Polepszenie tolerancji na alkohol,
 • Poszukiwanie okazji do spotkań towarzyskich z alkoholem,
 • Popadanie w coraz dłuższe ciągi alkoholowe,
 • Utrata przyjemności i zainteresowań,
 • Zaniedbanie obowiązków oraz rodziny,
 • Koncentracja swoich działań wokół alkoholu,
 • Ciągłe uzupełnianie alkoholu w organizmie,
 • Problemy z zachowaniem abstynencji.

Mechanizmy odpowiadające za uzależnienie od alkoholu

Znane są trzy mechanizmy, które odgrywają dużą rolę w uzależnieniu od alkoholu. 

 • Jednym z nich jest mechanizm nałogowego regulowania uczuć, który prowadzi do odczuwanie głodu alkoholowego, który jest podstawowym objawem alkoholizmu. Gdy dana osoba nie radzi sobie z jakimś problemem pojawia się ten mechanizm, który zachęca do sięgnięcia po alkohol. Po spożyciu czujemy ulgę, jednak jest ona tylko chwilowa, ponieważ problem nie został rozwiązany, czyli pojawiło się „błędne koło”. 
 • Wyróżniamy również mechanizm iluzji i zaprzeczenia. Jego zadaniem jest ignorowanie szkodliwego działania alkoholu. Osoba uzależniona nie pozwala sobie na zaakceptowanie szkodliwości wynikających ze spożywania używki. Nie dostrzega również tego, że to on jest sprawcą potęgowania się wszystkich problemów. Mechanizm iluzji i zaprzeczenia powoduje zaburzenie funkcji poznawczych budując mylne wyobrażenia związane ze spożywaniem alkoholu.
 • Mechanizm rozdwojonego i rozproszonego „ja” powoduje utratę kontroli nad swoim życiem i podejmowanymi działaniami. Gdy osoba uzależniona spożywa alkohol odczuwa wzrost poczucia wartości, które wraz z trzeźwością znika. Powoduje to szereg nieprzyjemnych odczuć, które sprawiają, że alkoholik stara się w jedyny znany sposób poprawić sobie humor – sięga po alkohol. Balansowanie między dwoma stanami prowadzi do rozchwiania i stracenia standardów moralnych. Uzależniony dochodzi do błędnych wniosków, że jedyna wartościowa rzecz w jego życiu to alkohol. To z kolei sprawia, że alkohol przejmuje kontrolę nad życiem uzależnionego alkoholika. 

Problemy z zakresu funkcjonowania psychicznego alkoholików

Działanie alkoholu jest groźne dla organizmu. Powoduje on wiele problemów zdrowotnych, które bardzo ciężko jest wyleczyć. Najczęstsze zaburzenia dotyczą najważniejszych organów w całym ciele: serca, nerek, płuc, żołądka i wątroby. W kwestii chorób psychicznych sprawa nie jest na tyle oczywista. O ile o chorobach somatycznych słyszy się bardzo często, o tyle choroby psychiczne są całkowicie pomijane. Wpływ alkoholu na psychikę również wymaga pewnych wyjaśnień. Leczenie psychiki kosztuje nas znacznie więcej wysiłku i nie odbywa się jedynie poprzez farmakoterapię. Łatwo jest wziąć tabletkę, ale gdy trzeba zmienić coś co mamy zakodowane w naszym mózgu sprawa znacznie się komplikuje. Leczenie zaburzeń psychicznych korzysta z wielu rozwiązań. Osoby nadużywające alkoholu cierpią z powodu halucynozy alkoholowej. To zaburzenie charakteryzuje się słyszeniem nieistniejących głosów, które wywołują dyskomfort oraz poczucie niebezpieczeństwa, które tworzy lęk. Zdarza się, że głosy te namawiają do wykonania jakiejś czynności. Choroby psychiczne to wciąż za mało szerzony temat, który powinien być nagłaśniany. Bardzo często problemy natury psychicznej doprowadzają do tragicznych wypadków oraz nagłych śmierci. W sytuacji, gdy alkoholik zmaga się jednocześnie z chorobą psychiczną ryzyko popełnienia przez niego samobójstwa znacznie rośnie. 

Zgłoszenie się na leczenie to jedyna słuszna decyzja, która umożliwi uniknięcie tragicznych wydarzeń. Zerwanie z nałogiem wymaga pomocy specjalistów, ponieważ nagłe odstawienie alkoholu wiąże się z trudnymi do opanowania objawami. Nasz organizm adaptuje się do warunków, jakie mu zapewniamy. Gdy każdego dnia organizm otrzymuje dawkę używki przyzwyczaja się do tego. W momencie, w którym przerywamy ciąg alkoholowy pojawiają się przykre dolegliwości. Zerwanie z nałogiem jest możliwe, gdy skorzystamy z pomocy lekarzy. Przy ich wsparciu oraz pomocy możemy czuć się bezpieczniej, ponieważ niektóre z objawów syndromu abstynencyjnego są groźne dla zdrowia alkoholika. Lekarze poprzez zabieg odtruwania alkoholowego oczyszczają organizm z groźnych toksyn, eliminując skutki uboczne. Wyjątkowo ciężkim oraz niebezpiecznym objawem jest majaczenie alkoholowe. Objawia się one stanem zaburzeń psychicznych oraz fizycznych, które zagrażają życiu alkoholika. Może wystąpić przy spożyciu dużych dawek używki. To trudne dla alkoholików, gdy muszą zmagać się z tego typu dolegliwościami, ponieważ generują one lęk i strach, co w konsekwencji przekłada się na ich nieprzemyślane reakcje. Próby samobójcze są bardzo częstym działaniem alkoholików, którzy nie znajdują się pod czujnym okiem lekarzy. Psychika ludzka potrafi kontrolować wiele zachowań oraz czynności, dlatego jest znacznie groźniejsza od objawów somatycznych. 

Na czym polega odwyk?

Odwyk odbywa się w miejscu otoczonym odpowiednią opieką. Jest to rodzaj leczenia, który zapewnia pomoc w uzależnieniach. Przebywanie w ośrodkach typu zamkniętego kojarzy się wielu osobom negatywnie. Jest to jednak zupełnie nietrafne skojarzenie, ponieważ ośrodki terapii są niezwykle skuteczne i zapewniają fachową pomoc. Osoby uzależnione potrzebują stałej opieki oraz kontroli. Aby podjąć się leczenia alkoholik musi sam przed sobą przyznać się, że ma problem z alkoholem, ponieważ najefektywniejsze leczenie jest te, które nie jest przymusowe. Oddziały terapii zachęcają swoim bogatym programem leczenia. Odwyk może również obejmować rodziny alkoholików, ponieważ ich również dotyczy problematyczne zachowanie jednego z członków rodziny. Leczenie polecane jest w każdym momencie, bez znaczenia na etap choroby. Diagnosta określi, w jakiej fazie aktualnie jesteście i jak powinno przebiegać leczenie. 

Ośrodki terapii są przyjazne i panuje w nich wzajemne zaufanie, które jest bardzo ważne. Wspólnie dochodzi się do spektakularnych efektów, na które warto zaczekać. Po zakończeniu odwyku można podtrzymywać efekty dzięki spotkaniom grupy AA lub kontunuowaniu terapii indywidualnej. Życie w abstynencji może być łatwiejsze, jeżeli otrzyma się wsparcie od ludzi z tym samym problemem. Niektóre rozwiązania pozwalają kontrolować trzeźwość w warunkach domowych, za pomocą terapii o nazwie wszywka alkoholowa Chełm. Wiele rozwiązań nadal się rozwija, a ośrodki terapii ciągle kształcą się oraz pogłębiają wiedzę w kierunku alkoholizmu. Ważne jest, aby poznać – czym tak naprawdę jest alkoholizm i z czym się wiąże. Tą wiedzą chętnie podzielą się z Tobą terapeuci. Musisz tylko chcieć. 

 

 

 

«
»

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2024