Skuteczność wszywki alkoholowej 

Opublikowano: 21 grudnia 2022

Wszywka alkoholowa posiada swoich przeciwników i zwolenników. Cechuje się ona wysoką skutecznością w leczeniu choroby alkoholowej. Należy jednak pamiętać, że nie jest ona samodzielną metoda leczenia choroby alkoholowej. Wszywka alkoholowa nie wpływa na postrzeganie pacjenta, dlatego osoba uzależniona nadal będzie odczuwać silny głód alkoholowy i niepohamowaną potrzebę spożycia alkoholu. 

Wszywka alkoholowa jako terapia awersyjna

Wszywkę alkoholową określa się mianem terapii awersyjnej. Oznacza to, że jest ona stosowana jako środek odstraszający przed alkoholem. Głównym zadaniem wszywki alkoholowej jest zniechęcenie jednostki, a wręcz wzbudzenie w niej wstrętu i awersji do alkoholu. Już  tutaj powstaje pierwszy spór zwolenników i przeciwników wszywki alkoholowej.

Zwolennicy podkreślają fakt, iż jest to produkt, który wzmacnia silną wolę jednostki, pomaga uwolnić się jej od alkoholu. 

Przeciwnicy natomiast podkreślają fakt, że osoby uzależnione nie sięgają po alkohol z terapeutycznego punktu widzenia a jedynie ze strachu przed doświadczeniem negatywnych konsekwencji. Dlatego po usunięciu wszywki alkoholowej istnieje duże ryzyko powrotu do choroby oraz nasilenia się jej objawów. 

Natomiast sami uzależnieni, którzy zdecydowali się na spożycie alkoholu podczas posiadania wszywki mówią, iż negatywne objawy, których doświadczyli nie były spowodowane alkoholem, a wszywką alkoholową. 

Wszywka alkoholowa nie jest środkiem leczniczym

Warto podkreślić również fakt, że wszywka nie działa leczniczo. Jest to środek, którego zadaniem jest wzbudzenie awersji do alkoholu u osób pijących alkohol problemowo. Wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metodą leczenia choroby alkoholowej i należy o tym pamiętać. Skuteczne leczenie, czyli wytrwanie przez długie lata w trzeźwości przez osobę, która podjęła się leczenia, charakteryzuje się holistycznym podejściem. W przypadku podjęcia się terapii leczenia uzależnień pacjent przechodzi proces odtruwania organizmu, proces terapeutyczny, którego zadaniem jest wzmocnienie pacjenta, zrozumienie jego problemów oraz naukę narzędzi, dzięki którym jednostka ta będzie mogła zmienić swoje życie. Następnym krokiem może być podanie wszywki alkoholowej osobom, które jej potrzebują a po skończonej terapii indywidualnej jak i grupowej pacjent może udać się na spotkania grupy Anonimowych Alkoholików. 

“Nie pije bo przerażają mnie skutki uboczne”

Osoby, które posiadają wszywkę alkoholową nie powinny spożywać alkoholu. A wręcz nie mogą go spożywać, gdyż dostały zakaz od lekarza. Większość osób uzależnionych, które posiadają wszywkę alkoholową nie spożywa alkoholu, nie z powodu zakazu tylko z powodu strachu przed negatywnymi konsekwencjami. Osoby, które posiadają wszyty Esperal, po spożyciu alkoholu w ciągu kilku minut doświadczą wymiotów, nudności, biegunki, bólu głowy, zawrotów głowy, leku, niepokoju, kołatania serca, skoków ciśnienia, przyspieszonej akcji serca czy potliwości. To bardzo silne objawy, które utrzymują się nieprzerwanie do kilkunastu godzin. 

Dolegliwe skutki uboczne powstają poprzez działanie zawartej w tabletkach będących w organizmie substancji czynnej. Zadaniem substancji czynnej jest blokowanie procesów metabolicznych alkoholu w organizmie. 

Wszywka alkoholowa – okres działania

Zwolennicy wszywki alkoholowej podkreślają jak długi jest czas działania Esperalu. Został on określony na okres od ośmiu do dwunastu miesięcy.  Po upływie ośmiu miesięcy zabieg można powtórzyć. W każdej chwili wszywkę alkoholową można usunąć z organizmu osoby uzależnionej. 

Zwolennicy podkreślają również inne korzyści takie jak: jednorazowy wydatek, jednorazowe podanie leku, brak potrzeby rekonwalescencji po zabiegu.  Koszt podskórnego podania wszywki alkoholowej oscyluje w granicach kilkuset złotych. Cena waha się w zależności od miasta i wybranej kliniki. Pacjent po zabiegu nie wymaga rekonwalescencji, jeszcze tego samego dnia może wrócić do wykonywania codziennych obowiązków i aktywności zawodowych. Atutem wszywki alkoholowej jest niewątpliwie jej jednorazowe podanie i długi okres działania. Osoba pijąca alkohol problemowo nie musi codziennie pamiętać o przyjęciu leku. 

Skutki uboczne są niebezpieczna dla pacjenta

Przeciwnicy stosowania wszywki alkoholowej alarmują natomiast o niebezpieczeństwie jakim niesie za sobą stosowanie wszywki alkoholowej. Należy podkreślić jednak fakt, że jest to zabieg bezpieczny i mało inwazyjny,  a Esperal sam w sobie nie daje żadnych objawów, ani nie wywołuje żadnych reakcji w organizmie człowieka. Nieprzyjemne dolegliwości występują natomiast w momencie spożycia alkoholu. Ich celem jest odstraszenie osób uzależnionych od alkoholu oraz zaprzestanie spożywania tej substancji. 

Przeciwnicy podkreślają, że występujące nieprzyjemne objawy po spożyciu alkoholu są niebezpieczne dla organizmu i życia jednostki oraz mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Należy jednak pamiętać o tym, że osoba uzależniona przed zabiegiem wyraziła świadomą zgodę oraz została zapoznana z konsekwencjami zdrowotnymi po spożyciu alkoholu. 

Nie każdy kwalifikuje się do zabiegu

Przeciwnicy wszywki alkoholowej podkreślają również fakt, iż nie każda osoba potrzebująca pomocy kwalifikuje się do zabiegu. Uważają oni, że osoby posiadające zaburzenia psychiczne, choroby sercowo – krążeniowe czy kobiety w ciąży są wykluczone  z tej metody leczenia co jest niesprawiedliwe. Osoby posiadające przeciwwskazania do zabiegu są wykluczone ze względu na ich bezpieczeństwo i zachowanie dobrego stanu zdrowia. 

“Pilnowałem się do momentu, gdy miałem wszywkę…”

Wszywka alkoholowa nie jest produktem leczniczym czy terapeutycznym. Nie leczy ona choroby alkoholowej a jedynie wspomaga jej leczenie. To zasadnicza różnica, gdyż wszywka alkoholowa nie zmienia postrzegania pacjenta. Osoba uzależniona nadal będzie posiadała chęć spożycia alkoholu i nie będzie umiała sobie z nią radzić. Przed sięgnięciem po alkohol powstrzymywać ją będą tylko negatywne konsekwencje zdrowotne i strach przed ich doświadczeniem.  W momencie, gdy wszywka zostanie usunięta z organizmu człowieka, nie będzie miał on już żadnej bariery przed spożywaniem alkoholu. Może więc w łatwy sposób wrócić do uzależnienia ze zdwojoną siłą. 

Dlatego podczas leczenia choroby alkoholowej tak ważne jest podejście terapeutyczne. Wyposaża ono osobę uzależnioną w szereg narzędzi do radzenia sobie w codziennym życiu bez alkoholu oraz na sposoby unikania tej substancji. Zdecydowanie wydłuża to okres zachowania abstynencji a nawet pozwala na kilkuletni okres trzeźwości. 

Wszywka alkoholowa ma swoich zwolenników i przeciwników. W niektórych krajach Europy Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych jej stosowanie jest zakazane. Należy pamiętać o jej pozytywnym wpływie na leczenie choroby alkoholowej, jednak należy również pamiętać o podjęciu terapii leczenia uzależnień, która pomoże skutecznie wyjść z nałogu. Podjęcie leczenia choroby alkoholowej w Polsce jest bezpłatne zarówno dla osób ubezpieczonych jak i nieubezpieczonych. Po pomoc można zgłosić się do poradni leczenia uzależnień lub ośrodków leczenia uzależnień. W tych drugich placówkach wymagane jest skierowanie na leczenie od lekarza POZ lub lekarza psychiatry. 

«
»

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2024