Podawany w formie tabletek przeznaczonych do zaszycia umieszczany jest pod skórą Pacjenta, dokładnie podpowięziowo. Najczęściej wybieranym miejscem jest pośladek lub łopatka, aczkolwiek Pacjent może wskazać inne miejsce. Warto mieć na uwadze, że powyższe okolice polecane są ze względu na możliwość zachowania dyskrecji – po zabiegu powstaje niewielka blizna. Dodatkowo pośladek jest bezpieczny w aspekcie anatomicznym. W jego okolicy nie przebiegają duże nerwy lub naczynia krwionośne. Tym samym minimalizowane są tutaj wszelkie dolegliwości bólowe, które wiążą się z przemieszczaniem.
Nie, tabletki umieszczane podpowięziowo są niewyczuwalne przez skórę. Jedynie po zabiegu powstaje niewielka, mało widoczna blizna po nacięciu skalpelem.
Nie. Zabieg jest całkowicie bezbolesny ze względu na wcześniej podane znieczulenie miejscowe. Działa ono jeszcze przez pewien czas po zabiegu, dzięki czemu Pacjent może wrócić do swoich codziennych obowiązków i aktywności tuż po wyjściu z gabinetu. Nie ma więc potrzeby zażywania dodatkowych leków przeciwbólowych. Jedynie to zaleca się unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego i zrezygnowanie z pływania w basenie przez 5 kolejnych dni.
Jeżeli samodzielnie podjąłeś decyzję o wyjściu z uzależnienia, Esperal Lublin może okazać się pomocnym wsparciem. Pamiętaj, że jednak najwięcej zależy od Ciebie, od Twojego podejścia i silnej woli. Tym samym warto działanie Esperalu wzmocnić poprzez regularne spotkania na psychoterapii. Dopóki dana osoba nie zda sobie sprawy z powagi sytuacji i nie będzie chcieć przyznać się do swojego problemu, farmakologia będzie jedynie przerwą od alkoholu, gdzie po ustaniu jej aktywności Pacjent z powrotem wróci do swoich dawnych przyzwyczajeń.
Na co dzień wątroba za pomocą swoich enzymów przekształca alkohol w inne związki chemiczne. Podając Esperal proces ten zostaje zaburzony. Tym samym dehydrogenaza alkoholowa zostaje zablokowana, a organizm zaczyna kumulować w sobie toksyczny aldehyd octowy. W takim przypadku pojawiają się nudności, wymioty, ból głowy, rozszerzanie naczyń krwionośnych, skoki ciśnienia, zaburzenia oddychania i pracy serca oraz zaburzenia świadomości i stany lękowe. Tego typu reakcja pojawia się już kilka minut od momentu rozpoczęcia konsumpcji napoju procentowego, a objawy tożsame z silnym zatruciem alkoholowym utrzymują się nawet kilkanaście godzin.
Inne działania Esperalu to uczucie zmęczenia, metaliczny posmak w ustach, wysypka. Zazwyczaj zmęczenie zanika stopniowo przez kilka następnych tygodni stosowania wszywki.
Tak, szczególnie u osób, które posiadają choroby przewlekłe. Część ze schorzeń pod wpływem reakcji wszywka-etanol może pogłębić swoje stadium. Może dojść nawet do zawału lub śmierci takiej osoby. Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie efekt nietrzymania się zaleceń lekarskich. O ile Pacjent nie pije, jest bezpieczny.
Skuteczność wszywki jest duża. Niewiele osób sięga po alkohol podczas jej aktywności, a ci, którzy się na to zdecydowali zawsze odczuwają negatywne konsekwencje swoich czynów. Warto jednak wzmocnić działanie Esperalu poprzez terapię psychologiczną, która umożliwia zaleczenie choroby alkoholowej długoterminowo.
Obowiązuje minimum 48 godzinna abstynencja przez udaniem się na zabieg ze względu na to, iż organizm potrzebuje czasu na oczyszczenie się z toksyn i resztek alkoholu. Jeżeli Pacjent będzie nietrzeźwy, a zostanie podana mu wszywka, reakcja Disulfiramu na etanol zajdzie natychmiast. Dodatkowo, jeżeli Pacjent tego wymaga, można dla bezpieczeństwa skierować go na odtruwanie alkoholowe.
Czy muszę unikać jedzenia, napojów i innych produktów zawierających alkohol?
- Słodycze z alkoholem,
- Ocet,
- Płyny do higieny jamy ustnej,
- Niektóre leki, np. syropy na kaszel,
- Perfumy, wody toaletowe, dezodoranty, antyperspiranty – względnie bezpieczne, lecz istnieje ryzyko wystąpienia podrażnienia skóry,
- Żywność gotowana na alkoholu, np. na winie – należy upewnić się, że alkohol całkowicie utlenił się podczas gotowania.
Należy mieć na względzie, że jeżeli okazjonalnie zdarzy się połknąć niewielką dawkę leku z alkoholem lub zjedzenia produktu spożywczego z nim w składzie, reakcja organizmu będzie nieprzyjemna, aczkolwiek łagodna. W takim przypadku warto wypić minimum pół litra wody niegazowanej, a objawy próbować leczyć objawowo za pomocą np. leków dostępnych bez recepty.
Jednorazowe podanie Esperalu wystarcza na około od 8 do 12 miesięcy, przy czym czas aktywności jej substancji czynnej zależny jest od różnych, indywidualnych cech danej osoby, takiej jak np. jej waga, stopień uzależnienia, dawka podanego leku. Istnieje możliwość ponownego wykonania implantacji wszywki po około 8 miesiącach, aczkolwiek wymagana jest wcześniejsza konsultacja medyczna.
Tak. Esperal nie wywiera żadnego wpływu na koncentrację i czas reakcji kierującego pojazdem. Dla pewności warto jednak zapewnić sobie asystę bliskiej osoby po zabiegu, ponieważ istnieje ryzyko obniżenia koncentracji po podanym znieczuleniu.
Przepijanie wszywki zalicza się do jednej z wielu „miejskich legend” na temat Esperalu i jak pokazuje rzeczywistość, legendy często mijają się z prawdą. Tym samym nie ma możliwości wywołania za pomocą alkoholu dezaktywacji leku. Co więcej, każda dodatkowo dawka etanolu wzmaga reakcję disulfiramową, przez co może dojść do trwałego uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet wywołać zgon.
Nie. Tabletka umieszczana jest głęboko pod skórą w okolicy podpowęziowej. Wyjęcie tabletki z lekiem jest możliwe jedynie poprzez ponowne nacięcie skóry i zastosowanie długiego narzędzia chirurgicznego.